"Poszukiwany, poszukiwana..." - konkurs na komiks dla dzieci
Konkurs to stworzenie szansy młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Promocja ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. Chcemy także przypomnieć nowemu pokoleniu twórczość patrona konkursu, Janusza Christy.
Komiks dla dzieci może być wykonany w dowolnej technice. Na laureatów czekają nagrody pieniężne i propozycja wykonania pełnometrażowego albumu. Termin składania prac upływa z dniem 10 stycznia 2014 roku. Szczegóły na stronie www.januszchrista.pl
Prace będą oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadają Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, dyrektor wydawniczy Klubu Świata Komiksu), Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator, wspólnie z Rafałem Skarżyckim stworzył jedne z najpopularniejszych polskich serii komiksowych: ,,Jeż Jerzy" oraz ,,Tymek i Mistrz"), Wojtek Wawszczyk (reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, autor nagradzanych na całym świecie krótkich filmów animowanych: ,,Headless", ,,Mysz", ,,Pingwin", ,,Drzazga", współtwórca pełnometrażowego ,,Jeża Jerzego" i animowanych efektów specjalnych do filmów ,,I Robot" i ,,Aeon Flux"), Agnieszka Wielądek (od wielu lat redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży - m. in ,,Czarodziejki WITCH" i ,,Kaczor Donald").
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Sopot, Biblioteka Miasta Sopot. Patronat merytoryczny: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi. Wśród patronów medialnych są: TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, miesięcznik GAGA, portal wp.pl i komiksomania.pl.
Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe Kajko i Kokosz oraz Kajtek i Koko od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.
Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, wówczas jeszcze polskim mieście na kresach wschodnich. W 1939 r. Wilno znalazło się pod okupacją radziecką, a w 1941 r. - niemiecką. Ojciec i dwaj starsi bracia małego Janusza wstąpili do Wileńskiego Okręgu AK. Po ponownym wkroczeniu Rosjan do Wilna cała rodzina - choć osobno - wyruszyła do Polski, by przez radzieckie więzienia i poniemieckie obozy, leśne bazy żołnierzy wyklętych (bracia walczyli w oddziale Łupaszki) i koszary Ludowego Wojska Polskiego trafić w końcu do Sopotu. Tu Janusz poszedł do szkoły i wstąpił do harcerstwa. Nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia plastycznego. Pracę rozpoczął zaraz po małej maturze, którą zrobił w szkole handlowej. Początkowo imał się rozmaitych zajęć: był magazynierem, ,,normowszczykiem" i jazzowym perkusistą.
Jako rysownik zadebiutował w roku 1956 - niemal równocześnie w dwóch pismach - cykl jednostronicowych historyjek o dwóch chłopcach Kuku i Ryku w magazynie ,,Przygoda" oraz całostronicowy komiks bez dymków Opowieść o Armstrongu i komiks Rock and Roll na łamach miesięcznika ,,Jazz". Przez następne dwa lata miotał się od gazety do gazety, publikując, gdzie się dało komiksy o dzieciach, milicjantach, kowbojach, a nawet o Tarzanie. Chałturnicza tułaczka dobiegła końca 15 września 1958, wraz z pierwszym paskiem o Kajtku-Majtku. Rozpoczęty w ten sposób cykl Kajtek i Koko, a później Kajko i Kokosz zagościł w ,,Wieczorze Wybrzeża" na całe 17 lat, ukazując się dzień w dzień, za wyjątkiem niedziel. W międzyczasie rysownik eksternistycznie zdał dużą maturę w Technikum Ekonomicznym dla Pracujących. Współpracę z gdańską popołudniówką Christa przerwał w roku 1975, by wraz ze swoimi bohaterami przejść do ,,Świata Młodych", a wkrótce potem do magazynu ,,Relax". Przyniosło mu to ogólnopolską sławę, porównywalną jedynie z
popularnością Papcia Chmiela. Niestety, w wieku zaledwie 55 lat Christa ze względu na stan zdrowia zakończył karierę albumem Mirmił w opałach. Potem tworzył już niewiele, głównie do szuflady. Na początku XXI wieku wydawnictwo Egmont Polska zaczęło wydawać tomy wszystkich jego komiksów w postaci kompletnych albumów. Ukazały się także edycja śląska Szkoły latania (Szkoła furganio) i kaszubska Na wczasach (Na latowisku) i edycja góralska Wielkiego turnieju (Ogromniasto gońba).
Trzykrotnie podejmowano też próby ekranizacji komiksów Janusza Christy. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. polski oddział amerykańskiego potentata kreskówkowego Hanna-Barbera wspólnie ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej podjął pierwszą próbę filmowej adaptacji przygód Kajka i Kokosza, która zakończyła się na etapie testów i wstępnych animacji, wiernych komiksowemu pierwowzorowi. Od 2001 r. trwały prace nad aktorską adaptacją Kajka i Kokosza, które zostały wstrzymane z powodu zbyt niskiego budżetu. 23 czerwca 2006 miała miejsce premiera 16-minutowego filmu Kajko i Kokosz w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego, wyprodukowanego w studiu Virtual Magic, zrealizowanego techniką animacji komputerowej, na bazie jednego z wątków komiksu Zamach na Milusia. Historia ta została przedstawiona z punktu widzenia przyglądającej się mrówki, pokrywa się w dużej mierze z pierwowzorem i wypełniają ją zabawne scenki oraz żarty głównych bohaterów. Krytyka dotyka zwłaszcza Kajka, którego głos podkłada
Maciej Stuhr. Nieprawidłowo oddając humor i odbierając postaci powagę, czyni ją niezbieżną charakterem w stosunku do pierwowzoru. Jednak nie zabrakło też pozytywnych opinii, bo film jest chwalony za oryginalną ścieżkę dźwiękową, zaś animacja momentami jest bardzo ciekawie wykonana. Całość oglądana nie przez pryzmat komiksu tworzy intrygującą i zwięzłą zapowiedź, która miała być zaledwie namiastką dużo większego projektu, wykonanego ze znacznie większym rozmachem. Niestety, do śmierci twórcy komiksu nie udało się go zrealizować.
Christa zmarł po ciężkiej chorobie 15 listopada 2008 r. w wieku 74 lat w Sopocie. Władze Sopotu planują utworzyć w mieście gród Kajka i Kokosza, by mogli stać się jednym z symbolów kurortu.