Poruszający materiał w "19:30". "To człowiek taki sam jak ja"
W głównym wydaniu serwisu informacyjnego TVP1 coraz częściej pojawiają się tematy społeczne. Wobec panujących obecnie w Polsce mrozów poruszono temat osób w kryzysie bezdomności.
- W Europie fala mrozów zabiła już ponad 700 osób, są już pierwsze ofiary w Polsce - zapowiedział materiał Zbigniew Łuczyński. W reportażu Artura Kasprzyckiego wypowiedział się m.in. medyk z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie niedawno nie udało uratować się mężczyzny w stanie hipotermii.
W "19:30" pojawiły się też głosy osób w kryzysie bezdomności oraz tych, którzy im pomagają. Przed kamerą zdecydował się wystąpić pan Zbigniew, który sypia na klatce schodowej na ulicy, gdzie dawniej miał własne mieszkanie.
- Do przeżycia mam wszystko, co mi potrzeba. Trzy kołdry, dwa koce, grube swetry i daję sobie radę - zapewnił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec "Wiadomości". Polacy ocenili "19.30"
Reporter zaznaczył, że dla bezdomnego "ucieczką od smutnej rzeczywistości są książki". Jak zapewnia pan Zbigniew, czyta niemal wszystko: pozycje popularnonaukowe, książki przygodowe czy sensacyjne.
By tchnąć nieco nadziei w ten przygnębiający obraz, przedstawiono też pana Pawła, któremu udało się wyjść z bezdomności. Choć mężczyzna nie opowiedział, jak mu się to udało, widzowie usłyszeli od niego ujmujące słowa: - Każda historia człowieka bezdomnego to żywa książka. Można spojrzeć mu w twarz i porozmawiać.
Na pewno zgadza się z nim kolejny bohater materiału "19:30", który na co dzień wydaje ciepłe posiłki potrzebującym w Łodzi.
- Wtedy się widzi, że to jest człowiek taki sam jak ja, któremu jakoś się tak życie poplątało, czasami nie z jego winy, czasami z jego winy, różnie to bywa - powiedział Paweł Łysiak z fundacji Zupa na Pietrynie.
W materiale wskazano też, jakie służby udzielają pomocy i na jakich warunkach można dostać miejsce w noclegowni czy schronisku dla osób w kryzysie bezdomności.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialu "Detektyw: Kraina nocy", przyznajemy, na jakie filmy i seriale czekamy najbardziej w 2024 roku i doradzamy, które nadrobić z poprzedniego. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.