Trwa ładowanie...

Polskie produkcje telewizyjne docenione w Nowym Jorku

Share
Polskie produkcje telewizyjne docenione w Nowym Jorku
Źródło: mat. promocyjne
d2j4kp1

Wśród laureatów festiwalu New York Festivals World's Best Tv&Films znalazły się cztery polskie produkcje.

Złotym Medalem amerykańscy jurorzy docenili 95-minutowy dokument "Kabaret śmierci" Andrzeja Celińskiego - wojenną opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, którzy za pomocą swojej twórczości walczą o przetrwanie za drutami obozów koncentracyjnych i gett.

d2j4kp1

Srebrny Medal otrzymał miniserial "Portrety wojenne" Tomasza Matuszczaka, Cezarego Ibera i Rafała Skalskiego. W produkcji losy polskich bohaterów II wojny światowej (Jana Zumbacha, Bronisława Hellwiga, Zdzisława Pacaka - Kuźmirskiego, Józefa Becka oraz Jana Gruzińskiego) przedstawione zostały w stylistyce wzorowanej na komiksach.

Brązowym Medalem wyróżniono dokument "Obietnica dzieciństwa", w którym autorzy Piotr Morawski i Ryszard Kaczyński przedstawili współczesne losy polskiego rodzeństwa, które w roku 1997 zostało adoptowane przez amerykańską parę. To już kolejna podróż filmowców tropem bohaterów - po raz pierwszy przedstawili ich w filmie "Tata, I love you" (1999), a następnie w "Domu nad Missisipi" (2005).

Na amerykańskim festiwalu przyznano również wyróżnienie filmowi "Granatowy zeszyt", który autorka Natasza Ziółkowska-Kurczuk zrealizowała w oparciu o notatki Witolda Lutosławskiego.

d2j4kp1

Podziel się opinią

Share
d2j4kp1
d2j4kp1