Polskie miasta promują się w serialach
Władze Łodzi ogłosiły przetarg na scenariusz serialu, w którym miasto zostanie przedstawione jako wielokulturowe i przyjazne młodym inwestorom.
Łódź chce się promować w serialu
Konkurs
Serial ma być emitowany w ogólnopolskiej telewizji w najlepszym czasie antenowym, wątek łódzki powinien być pozytywny i związany z głównym bohaterem.
Wygrana w przetargu oznacza otrzymanie od miasta 800 tysięcy złotych dofinansowania do produkcji filmu. Za taką kwotę można nakręcić jeden solidny odcinek serialu z efektownymi ujęciami.
Wycieczka śladami Ojca Mateusza
Pewne miasto promuje już jeden z popularnych seriali TVP.
Turyści przyjeżdżający do Sandomierza (Świętokrzyskie) mogą zwiedzać miasto trasą, na której znalazły się miejsca związane z kręconym tutaj telewizyjnym serialem "Ojciec Mateusz". Trasę przygotowało lokalne PTTK.
Plenery
Zdjęcia plenerowe do pierwszej serii 13-odcinkowego serialu o przygodach księdza-detektywa powstały w większości w Sandomierzu, latem 2008 roku.
Serial
Wyświetlany w telewizyjnej Jedynce od grudnia 2008 roku do lutego 2009 roku serial cieszył się popularnością widzów - jeden z odcinków oglądało 7 mln osób.
W tytułową postać wcielił się Artur Żmijewski.
Produkcja powstała na kanwie włoskiego formatu "Don Matteo", który telewizja RAI emituje od ponad ośmiu lat.
Oglądalność
Jak powiedziała PAP Elżbieta Juszczyk z sandomierskiego PTTK, po tym jak "Ojciec Mateusz" zrobił się popularny, turyści dzwonili i pytali, czy można przy okazji zwiedzania miasta obejrzeć miejsca znane z serialu.
"Miejsca związane z 'Ojcem Mateuszem' są tłem dla pokazania przez przewodników zabytków Sandomierza" - dodała Juszczyk.
Trasa
Trasę "Na tropie ojca Mateusza" jest przeznaczona przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Przez cztery godziny turyści zwiedzają XIV-wieczną Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Rynek Starego Miasta, katedrę i jedno z muzeów.
Na szlaku przewodnik zatrzymuje się przy budynkach, które "zagrały" w serialu i opowiada o nich.
Szlak
Poczta, która znajduje się w kamienicy Oleśnickich w serialu jest bankiem, magistrat-sądem, a komisariat policji to kamienica przy ulicy Żydowskiej.
Wejście do sandomierskich podziemi - zgodnie z pomysłem scenarzystów - w jednym z odcinków było domem publicznym, w którym ukrył się przestępca.
Urozmaicenie
"Serial pomógł nam urozmaicić ofertę turystyczną, nie wszyscy wycieczkowicze oczekują fachowych historycznych informacji podczas zwiedzania, niektórzy chcą lżejszych tematów" - podkreślała Juszczyk.