Komu podoba się przejęcie TVP? Są wyniki sondażu
Nie milkną echa po przejęciu władzy w mediach publicznych, która miała iście rewolucyjny przebieg. Wyłączenie sygnału TVP Info, pozbycie się starej kadry i wprowadzenie nowych programów budzi wątpliwości lub sprzeciw u wielu Polaków. Sondaż "Rzeczpospolitej" pokazuje, że nie ma powszechnej zgody na takie działanie.
07.01.2024 | aktual.: 07.01.2024 15:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Donald Tusk obiecywał, że media publiczne przestaną być tubą propagandową PiS-u 24 godziny po wygranych wyborach. Zajęło mu to nieco dłużej, ale 20 grudnia w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej faktycznie doszło do trzęsienia ziemi. Politycy PiS od razu zareagowali na "zamach na media publiczne", Andrzej Duda mówił o "rażącym łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa".
Ale nie tylko obóz poprzedniej władzy sprzeciwił się rewolucyjnym metodom ministra Sienkiewicza, który wprowadził nowe porządki. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która w poprzednich latach często krytykowała poczynania rządu PiS, mówi teraz, że "sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne; niezbędne jest niezwłoczne podjęcie prac nad wprowadzeniem konstytucyjnego ładu prawnego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym kontekście dziennik "Rzeczpospolita" zlecił SW Research przeprowadzenie sondażu, w którym zadano jedno pytanie: "Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki rząd Donalda Tuska postanowił przejąć kontrolę nad mediami publicznymi (m.in. TVP)?".
Okazuje się, że zdania Polaków są bardzo podzielone, przy czym najwięcej (41,3 proc.) osób wybrało pozytywną ocenę działań nowego rządu. Negatywnie oceniło je 35 proc. ankietowanych, a aż co piąty respondent (20,5 proc.) nie miał żadnego zdania na ten temat. Pozostałe 3,2 proc. zadeklarowały, że nie słyszały o tej sprawie.
Z analizy SW Research wynika, że wśród pozytywnych odbiorców sposobu przejęcia władzy w TVP dominowali ludzie po 50. roku życia, z wyższym wykształceniem, zarabiający 3001-4000 zł netto i co druga osoba z małego miasta (do 20 tys. mieszkańców).
Sondaż dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony przez internet na 800 pełnoletnich osobach w dniach 27-29 grudnia 2023 r.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialu "Detektyw: Kraina nocy", przyznajemy, na jakie filmy i seriale czekamy najbardziej w 2024 roku i doradzamy, które nadrobić z poprzedniego. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.