Trwa ładowanie...

Podwyżki w TVP? Pracownicy walczą o 1 tys. zł dla wszystkich

Pracownicy Telewizji Polskiej domagają się podwyżek. Walczą o nie związki zawodowe. Czy jest szansa na to, że TVP się ugnie? Wiadomo już, że telewizja będzie musiała sprawdzić stan swoich funduszy.

Pracownicy TVP walczą o podwyżki - po 1 tys. zł dla każdego, kto jest zatrudniony w Telewizji PolskiejPracownicy TVP walczą o podwyżki - po 1 tys. zł dla każdego, kto jest zatrudniony w Telewizji PolskiejŹródło: centruminformacji.tvp.pl
due70bw
due70bw

Pracownicy Telewizji Polskiej mają dość niskich płac, które nie wzrosły, choć inflacja szaleje. To jednak raczej standard. W Polsce waloryzuje się renty i emerytury, czasem również wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej. Większość osób pracujących na umowę o pracę może jednak tylko pomarzyć o "podwyżce inflacyjnej". Pracownicy TVP też nie uzyskali na nią zgody pracodawcy. Nie wypłacono im także świadczeń świątecznych. Postanowili więc wnioskować o coś innego.

"Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę" - pisali we wniosku do władz telewizji publicznej, co przytoczyły Wirtualne Media.

Skąd TVP ma wziąć na to pieniądze? Odpowiedź jest prosta. Ze środków publicznych przyznanych Telewizji Polskiej przez rządzących i zatwierdzonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. To aż 2,7 mld zł. Ustawa budżetowa, w którą wpisano ten wydatek, została już podpisana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP

Pracownicy ocenili, że to dzięki nim TVP realizuje "misję publiczną", więc część pieniędzy z państwowego wsparcia powinna trafić właśnie do nich.

due70bw

TVP odniosła się do wniosku związkowców, pisząc, że "obecnie trwają prace analityczne mające na celu określenie możliwości finansowych Spółki w zakresie regulacji płac w 2023 r.". Dopiero gdy analiza dobiegnie końca, władze ustosunkują się do postulatów.

Jednak to nie wszystko. Pracownikom nie podoba się nie tylko kwestia wynagrodzenia, ale cały regulamin jego przyznawania. Ma być nieaktualny i nieprzystający do obecnych czasów.

Pracownicy aktywnie działający na rzecz swoich kolegów i koleżanek z TVP pisali o tym wprost we wniosku do władz stacji.

"Uważamy, że również powinny być określone wymogi kwalifikacyjne na poszczególnych stanowiskach, waloryzacja wynagrodzeń zgodna z inflacją, a także przywrócony dodatek stażowy z tytułu wysługi lat. Pilnego uregulowania wymaga wyrównanie poziomu wynagrodzenia grup pracowników w Spółce zatrudnionych na podobnych stanowiskach i wykonujących jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości" - przekazały Wirtualne Media.

due70bw

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostra reakcja po aferze ws. willi. "Władza zgubiła moralność"

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o prawdopodobnie najlepszym serialu 2023 roku (sic!), załamujemy ręce nad Złotymi Malinami i nominacjami do Oscarów, a także przeżywamy rozstanie Shakiry i Gerarda Pique. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
due70bw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
due70bw