Trwa ładowanie...

"Plebania": Oficjalne oświadczenie twórców serialu

Share
"Plebania": Oficjalne oświadczenie twórców serialu
Źródło: TVP
d40635f

W piątek 27 stycznia TVP 1 po ponad 11 latach zakończyła emisję *"Plebanii". Ostatni odcinek obejrzało 3,6 mln widzów. Największą popularnością serial cieszył się w latach 2002-2004, gdy przyciągał codziennie 5,5 mln osób. W ciągu 11 lat z reklam przyniósł 555 mln zł - poinformowały Wirtualnemedia.pl.*

Telenowela "Plebania" nadawana była w TVP 1 od października 2000 roku, wówczas tylko dwa razy w tygodniu. W pierwszym roku emisji oglądało ją 4,95 mln widzów. Największą popularnością serial cieszył się w sezonach 2002/2003 i 2003/2004, gdy średnia widownia wynosiła ok. 5,5 mln osób, a serial przyciągał co drugą osobę, która miała włączony telewizor w czasie jego nadawania - wynika z danych Nielsen Audience Measurement dla Wirtualnemedia.pl.

d40635f

W kolejnych latach emisja telenoweli rozrosła się aż do pięciu odcinków w tygodniu, ale widownia serialu spadała. W ostatnim sezonie, trwającym od września ub.r. do stycznia 2011 roku, "Plebanię" śledziło codziennie przeciętnie 2,75 mln osób.

Najpopularniejsze odcinki "Plebanii" w historii osiągały grubo ponad 7 mln widzów - najwięcej osób (aż 7,9 mln) śledziło odcinek nadany 24 stycznia 2004 roku. Z kolei ostatni, 1829 epizod serialu, pokazany w piątek 27 stycznia br. przyciągnął przed ekrany 3,59 mln oglądających.

"Plebania" poruszała problemy rodzinne, religijne i społeczne mieszkańców wsi Tulczyn w której do 2009 roku w większości rozgrywała się akcja, potem została przeniesiona do miasta Hrubielów. W serialu grali m.in. Włodzimierz Matuszak, Katarzyna Łaniewska, Bernadetta Machała-Krzemińska, Małgorzata Teodorska czy Agnieszka Włodarczyk. Producentem wykonawczym telenoweli była spółka Besta Film.

Na oficjalnej stronie internetowej serialu twórcy "Plebanii" umieścili specjalne oświadczenie:

d40635f

Drodzy Widzowie! Telewizja Polska podjęła decyzję o zakończeniu emisji „Plebanii” w dotychczasowym kształcie. Dziękujemy za wspólnie spędzonych ponad jedenaście lat - obejrzeliśmy razem 1829 odcinków! Mimo, że na mapie naszego kraju nie ma Tulczyna i Hrubielowa, prawie 4 miliony Widzów codziennie i do samego końca zasiadało przed telewizorami. Choć opowiadaliśmy o ludziach szczęśliwych i odnoszących sukcesy, nie zapomnieliśmy o tych, którym nie zawsze i nie wszystko się udaje. Byliśmy odpowiedzialni i do tego namawialiśmy naszych bohaterów. W odróżnieniu od seriali realizowanych na podstawie tanich obcych formatów, staraliśmy się pokazać Polskę prawdziwą, nie upudrowaną na użytek kolorowych pism. Właśnie dlatego możemy powiedzieć, że nie ma przedsięwzięcia telewizyjnego, które, tak jak „Plebania”, pokazało Polskę przełomu XX i XXI wieku. Czy się jeszcze spotkamy i w
jakiej formie, zależy od Was, drodzy Telewidzowie. Od Was zależy oferta telewizji publicznej.

Od 30 stycznia br. w miejsce "Plebanii" dni powszednie o 17.30 nadawana jest "Galeria", nowa telenowela opowiadająca o pracownikach i klientach galerii handlowej we Wrocławiu.

d40635f

Podziel się opinią

Share
d40635f
d40635f