"Persepolis" zbyt drastyczne dla amerykańskich nastolatków

"Persepolis" zbyt drastyczne dla amerykańskich nastolatków
Źródło zdjęć: © ksiazki.wp.pl

18.03.2013 10:58, aktual.: 29.10.2013 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To nie pierwszy raz, kiedy autobiograficzny komiks Satrapi wzbudza kontrowersje. Wcześniej działo się to jednak w krajach arabskich, takich jak Tunezja, w której po emisji filmu "Persepolis" w telewizji wybuchły zamieszki, czy Liban, który zakazał rozpowszechniania filmu (wycofano się z tej decyzji, po tym, jak opisały ją zachodnie media). Tym razem rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych, w Chicago.

Powieść graficzna Satrapi została wycofana ze szkolnych bibliotek, gdyż zawiera drastyczne sceny. Barbara Byrd-Bennett, dyrektor chicagowskich szkół publicznych, stwierdziła, że album zawiera treści nieodpowiednie dla siódmoklasistów i nie powinien być przez nich czytany, ani wykorzystywany podczas zajęć. Panią Byrd-Bennett szczególnie wzburzyły "mocne sceny przedstawiające tortury", którym poddawani byli irańscy opozycjoniści.

Przeciwko decyzji zaprotestowali rodzice i nauczyciele. Ich zdaniem jest to cenzura, a "zarządzający systemem edukacji powinni mieć więcej zaufania do inteligencji obywateli i pozwolić im wybierać" (cytat za agencją Reuters). W sprawie wypowiedziała się także artystka. W opublikowanym w piątek oświadczeniu napisała: "W 2004 roku odwiedzałam szkoły w Chicago i zakochałam się w tych pełnych pasji dzieciach. Nie mogę się pogodzić z faktem, że zakazuje się czytania mojej książki. I to w Ameryce, największej demokracji na świecie! Wstyd!"

"Persepolis" to autobiograficzna opowieść o dorastaniu Satrapi. Rozgrywa się ona w Iranie przed, w trakcie i po rewolucji ajatollahów, a także w Europie, do której na pewien czas wyemigrowała artystka. Album uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł medium komiksowego i był wielokrotnie nagradzany. Przetłumaczono go na ponad 40 języków, również na polski. W naszym kraju ukazał się nakładem wydawnictwa Post. Film animowany na podstawie "Persepolis" (reż. Vincent Paronnaud a.k.a. Winshluss) otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną przez jury festiwalu w Cannes. Był także nominowany do Złotej Palmy, Złotego Globa i Oskara.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także