Trwa ładowanie...

"Persepolis" zbyt drastyczne dla amerykańskich nastolatków

"Persepolis" zbyt drastyczne dla amerykańskich nastolatkówŹródło: ksiazki.wp.pl
d4gikwz
d4gikwz

To nie pierwszy raz, kiedy autobiograficzny komiks Satrapi wzbudza kontrowersje. Wcześniej działo się to jednak w krajach arabskich, takich jak Tunezja, w której po emisji filmu "Persepolis" w telewizji wybuchły zamieszki, czy Liban, który zakazał rozpowszechniania filmu (wycofano się z tej decyzji, po tym, jak opisały ją zachodnie media). Tym razem rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych, w Chicago.

Powieść graficzna Satrapi została wycofana ze szkolnych bibliotek, gdyż zawiera drastyczne sceny. Barbara Byrd-Bennett, dyrektor chicagowskich szkół publicznych, stwierdziła, że album zawiera treści nieodpowiednie dla siódmoklasistów i nie powinien być przez nich czytany, ani wykorzystywany podczas zajęć. Panią Byrd-Bennett szczególnie wzburzyły "mocne sceny przedstawiające tortury", którym poddawani byli irańscy opozycjoniści.

Przeciwko decyzji zaprotestowali rodzice i nauczyciele. Ich zdaniem jest to cenzura, a "zarządzający systemem edukacji powinni mieć więcej zaufania do inteligencji obywateli i pozwolić im wybierać" (cytat za agencją Reuters). W sprawie wypowiedziała się także artystka. W opublikowanym w piątek oświadczeniu napisała: "W 2004 roku odwiedzałam szkoły w Chicago i zakochałam się w tych pełnych pasji dzieciach. Nie mogę się pogodzić z faktem, że zakazuje się czytania mojej książki. I to w Ameryce, największej demokracji na świecie! Wstyd!"

"Persepolis" to autobiograficzna opowieść o dorastaniu Satrapi. Rozgrywa się ona w Iranie przed, w trakcie i po rewolucji ajatollahów, a także w Europie, do której na pewien czas wyemigrowała artystka. Album uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł medium komiksowego i był wielokrotnie nagradzany. Przetłumaczono go na ponad 40 języków, również na polski. W naszym kraju ukazał się nakładem wydawnictwa Post. Film animowany na podstawie "Persepolis" (reż. Vincent Paronnaud a.k.a. Winshluss) otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną przez jury festiwalu w Cannes. Był także nominowany do Złotej Palmy, Złotego Globa i Oskara.

d4gikwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gikwz