Trwa ładowanie...

"Pegaz": Odcinek wstrzymany z powodu kontrowersyjnego tematu. Zadziałała cenzura?

Share
"Pegaz": Odcinek wstrzymany z powodu kontrowersyjnego tematu. Zadziałała cenzura?Źródło: kadr z programu
dunylhs

Program "Pegaz" poświęcony jest kulturze i sztuce. W każdym odcinku przedstawiane są informacje kulturalne, przegląd premier oraz recenzje nowości wydawniczych i muzycznych. Prowadzący - Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy - rozmawiają z gośćmi na tematy związane m.in. ze sztuką, antropologią kulturową czy problemami cywilizacyjnymi. Ostatni odcinek był poświęcony m.in. spektaklowi "Hymn narodowy" Przemysława Wojcieszka. Reżyser uznawany jest za jednego z ważniejszych niezależnych twórców, a jego sztuki cechują się bezkompromisowością i nieraz kontrowersją. W jego najnowszym spektaklu (wyreżyserowanym w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy) nie ma żadnego tabu. Jak zapowiadał Wojcieszek, dostało się wszystkim, zarówno i przede wszystkim tym u władzy, ale i tym, co przeciw nim protestują.

- Zależy mi jednak na tym, by widzowie dobrze się bawili, ale jednocześnie spojrzeli w lustro, a spektakl dawał do myślenia. Z wielką przyjemnością wracam do legnickiego teatru, bo to jedyne miejsce w Polsce, w którym mają odwagę podjąć taki temat - mówił przed premierą Wojcieszek.

"Jarosław, Antoni, Krystyna, Paweł. Te i inne znane postaci świata polskiej polityki pojawią się wśród bohaterów spektaklu. Nieco dwuznaczny tytuł "Hymn narodowy" kieruje sprawę zarówno dosłownie, ale nawiązuje także do utworu muzycznego, w tym przypadku brytyjskiej grupy Radiohead. Powstaje na wskroś współczesna opowieść o pękniętej i skłóconej powyborczej Polsce tu i teraz" - głosi opis spektaklu, któremu poświęcony był ostatni odcinek "Pegaza". Nieoczekiwanie, epizod został wstrzymany.

dunylhs

- Dowiedziałem się właśnie, że w związku z materiałem o naszym spektaklu HYMN NARODOWY i rozmową ze mną wstrzymano cały odcinek wczorajszego PEGAZA. Jest to najbardziej chwalebna recenzja tego, co wspólnie zrobiliśmy w Legnicy. W takich chwilach czuję, że teatr ma sens i wartość. I jestem tym bardziej dumny, że go robię napisał Wojcieszek na swoim profilu na Facebooku (zachowano oryginalną pisownię).

- W środowym (6 kwietnia) wydaniu miało być o ostrym jak brzytwa legnickim "Hymnie narodowym" Wojcieszka. Nie było. Ktoś jak najsłuszniej zadbał, by nie wspominać o sztuce, w której pojawiają się demony polskiej polityki. Tym bardziej, że to Antoni, Krystyna, a nawet - o zgrozo! - Jarosław, a teatralna publiczność się śmieje i bije brawa. To niedopuszczalne - komentuje na Facebooku dziennikarz Grzegorz Żurawiński (zachowano oryginalną pisownię). Redaktor nie szczędzi słów krytyki pod adresem TVP. Pisze otwarcie, że zadziałały nożyce cenzora, a tym samym "Pegazowi" podcięto skrzydła.

Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do TVP. Stacja natomiast odpowiada, iż odcinek nie został wyemitowany z przyczyn technicznych.

Zobacz także: #dziejesienazywo Nowy szef TVP2: chcę z widzem rozmawiać serio

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dunylhs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dunylhs
dunylhs