"Peaky Blinders": Premiera serialu już 14 kwietnia

14 kwietnia rozpocznie się emisja wyprodukowanego przez BBC Two serialu *"Peaky Blinders", epickiego dramatu gangsterskiego, osadzonego w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham. W liczącej sześć części produkcji w główne role wcielili się Cillian Murphy i Sam Neill.*

"Peaky Blinders": Premiera serialu już 14 kwietnia
Źródło zdjęć: © Canal+

Określenie Peaky Blinders po raz pierwszy użyto w prasie przy okazji ataku na George’a Eastwooda 23 marca 1890. Mężczyzna został bez powodu wyciągnięty z baru i brutalnie pobity. Gang istniał naprawdę. Odróżniali się od pozostałych nienagannym, stylowym ubiorem i bronią, którą były wszyte w czapki żyletki. Wyprodukowany przez BBC Two serial „Peaky Blinders” potwierdza, że Brytyjczycy specjalizują się w produkcjach osadzonych w historycznych realiach, w których dbałość o szczegóły zwycięża nad polityczną poprawnością. Serial uwodzi doskonale przeniesioną na ekran atmosferą czasów, gdy na bazie więzów wyniesionych z wojennych okopów powstawały liczne gangi, w robotniczych dzielnicach w siłę rośli komuniści, a IRA szykowała się do zwycięskiego powstania niepodległościowego.

Thomas Shelby (Cillian Murphy)
wraz z rodziną – starszym bratem Arthurem (Paul Anderson)
i ciotką Polly (Helen McCrory) – dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w Birmingham. Zarabiają na nielegalnych zakładach bukmacherskich i wymuszeniach. Ale Thomas Shelby ma znaczenie większe ambicje niż rządzenie podziemnym światkiem miasta. Pragnie wzmocnić swoją pozycję poprzez prowadzenie legalnych interesów. Szansa na realizację planów przychodzi, gdy w jego ręce trafia skradziony z miejscowej fabryki transport broni. Zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub IRA, sekretarz stanu Winston Churchill przenosi z Dublina do Birmingham bezwzględnego inspektora Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać karabiny i oczyścić miasto z gangów. Na drodze Tommy’ego staje także Billy Kimber (Charlie Creed-Miles), gangster mający monopol na zakłady bukmacherskie, które Shelby upatrzył sobie jako legalne źródło zarobku.

Poza dbałością o realia i klimat, ogromnym atutem serialu jest muzyka. Na ścieżce dźwiękowej „Peaky Blinders” znalazły się utwory m.in. Nicka Cave’a and the Bad Seeds, Toma Waitsa, zespołów The White Stripes i The Raconteurs, kompozycje Martina Phippsa oraz tradycyjne pieśni irlandzkie. Główną rolę zagrał Cillian Murphy, irlandzki aktor, który zyskał międzynarodową sławę, dzięki takim tytułom, jak „28 dni później”, „Batman - Początek”, „Incepcja” czy „Mroczny rycerz”. Oponentem Thomasa Shelby’ego jest inspektor Campbell, w którego brawurowo wcielił się Sam Neill („Jurassic Park”, „Fortepian”). W obsadzie znaleźli się ponadto Helen McCrory jako ciotka Polly, Paul Anderson w roli starszego brata Tommy’ego i Joe Cole w roli najmłodszego Johna. W tajemniczą Grace Burgess, w której zakochuje się Thomas, wcieliła się Annabelle Wallis.

Autor serialu Steven Knight („Wschodnie obietnice", „Koliber”) już 17 lat temu wpadł na pomysł zrealizowania dramatu opartego na opowieściach rodziców, którzy dorastali w latach 20. XX wieku w dzielnicy Small Heath w Birmingham. – „Moja mama, kiedy miała 9 lat, była posłańcem bukmacherów. Ponieważ zakłady były wówczas nielegalne, do obstawiania wykorzystywano właśnie dzieci. Wuj ojca należał do Peaky Blinders. Choć niechętnie, rodzice opowiedzieli mi trochę o tamtych czasach, o Cyganach, koniach, walkach gangów, broni i nieskazitelnych ubraniach” – mówił Knight. – „Jedną z pierwszych historii, które mnie zainspirowały była opowieść ojca, który jako dziecko miał dostarczyć wiadomość. Zapamiętał stół zasypany pieniędzmi i pistoletami, a wokół pięknie ubranych gości, pijących piwo ze słoików po dżemie. Nikt nie wydawał kasy na szklanki. Tylko na ubrania”.

GANGI BIRMINGHAM

Około 1870 roku śródmiejskie ulice Birmingham były przeludnionymi slumsami, zamieszkanymi przez ludzi pozbawionych środków do życia. Doprowadziło to do eskalacji przemocy i tworzenia się licznych gangów, walczących między sobą o dominację. W dzielnicach, takich jak Small Heath i Cheapside wybuchały regularne, trwające po kilka godzin bitwy, w których brały udział setki młodych mężczyzn. Najbardziej znaczącym, a jednocześnie bezwzględnym spośród wczesnych gangów Birmingham byli Sloggersi (the Cheapside Slogging Gang). Pod wodzą Johna Adriana i jego zaufanego asystenta Jamesa Grinroda przez 30 lat krwawo rządzili na ulicach miasta, żyjąc z wymuszania pieniędzy za ochronę. Bronią, którą się posługiwali były wyposażone w ciężkie sprzączki pasy, którymi bili mężczyzn i kobiety w każdym wieku, wymuszając posłuszeństwo. Jednymi z najsławniejszych Sloggersów byli bracia Aston Simpson Brothers oraz George „Cloggy" Williams, skazany na dożywocie za zabicie policjanta. 29-letni George Snipe został wezwany do pubu na
Bridge Street West z powodu bójki, podczas której został uderzony w głowę cegłówką. Obrażenia czaszki spowodowały śmierć. Wydarzenie to przyczyniło się do zmiany konstrukcji policyjnych hełmów, z których na zawsze zniknęła szpica.

Wkrótce Sloggersi musieli stawić czoła nowej sile. The Peaky Blinders pojawili się na ulicy Adderley w dzielnicy Bordesley oraz w Small Heath. Byli nie mniej bezwzględni niż Sloggersi. Napadali na przypadkowych ludzi, rabowali, wymuszali okupy i zajmowali się nielegalnymi zakładami bukmacherskimi. Członkowie gangu byli wobec siebie bezwarunkowo lojalni, a przynależność do grupy była utożsamiana z awansem społecznym. W szeregach Peaky Blindres wyróżniali się David Taylor, aresztowany za w wieku 13 lat za posiadanie broni; Harry Fowles, nazywany ze względu na łagodne rysy twarzy „baby faced”; Stephen McNickle, który został oskarżony o włamanie do sklepu, znajdującego się kilkanaście metrów od jego domu; Tom Gilbert, Ernest Haynes czy 12-letni Charles Lambourne.

Emisja premierowego odcinka serialu *"Peaky Blinders" już w poniedziałek, 14 kwietnia, o godz. 20:00 na natenie CANAL+ Film.*

**[

]( http://teleshow.wp.pl/peaky-blinders-6029106388104321c )**

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)