Orędzie Dudy. Bezlitosne oceny ekspertów w TVP
02.01.2024 09:06, aktual.: 02.01.2024 11:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W noworocznym wydaniu serwisu "19:30" pojawił się materiał związany z orędziem Andrzeja Dudy. Przypomniano w nim, że prezydent krytykujący rząd koalicji za łamanie Konstytucji, sam w przeszłości robił to wielokrotnie.
- Noworoczne orędzie prezydenta, a w nim zapewnienie o gotowości do współpracy z rządem w kwestiach bezpieczeństwa i gotowość do obrony konstytucji. "Nie będzie zgody na jej łamanie" - tak mówi Andrzej Duda, wskazując m.in. na zmiany w mediach publicznych. A politycy rządzącej większości pytają, skąd zmiana w podejściu prezydenta - zapowiedziała materiał Witolda Tabaki Joanna Dunikowska-Paź.
Jak doskonale wiadomo, prezydent w swoim noworocznym przemówieniu oskarżył rząd o łamanie konstytucji oraz próbę siłowego przejęcia mediów publicznych. Dodał, że choć jest gotowy na współpracę z rządem, to jest również przygotowany na sytuację, gdy koalicja nie będzie tego chciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W materiale Witolda Tabaki można było zobaczyć reakcję dwóch stron. Pochwalny komentarz Witolda Waszczykowskiego, który nazwał Dudę "mężem stanu zatroskanym bieżącą sytuacją". Pokazano też wpis premiera Donalda Tuska. "Odchodzący 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia Prezydenta, że trzeba bronić Konstytucji".
Potem zacytowano ekspertów, którzy zwrócili uwagę na fakt, że prezydent dopuszczał się łamania Konstytucji. - Prezydent nawołujący do przestrzegania zasad demokratycznego państwa i do przestrzegania konstytucji jest całkowicie niewiarygodny - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz. Jako przykład łamania Konstytucji przez Dudę wskazano w programie właśnie podpisanie ustawy z grudnia 2015 r., która odebrała KRRiT kompetencje wyboru władz w mediach, cedując ją na Radę Mediów Narodowych.
- Mimo tych nieprawidłowości, osiem lat temu nominaci Prawa i Sprawiedliwości bez problemu zajęli stanowiska prezesów w radiu, PAP i telewizji - skomentował Tabaka, podkreślając ówczesny brak protestu prezydenta na niekontystucyjne działanie wobec KRRiT.
ZOBACZ TAKŻE: Pasja znaczy praca. Ile można zarobić, grając w gry?
W reportażu pojawiła się też jedna z wypowiedzi prof. Adama Strzembosza. "Prezydent Duda wielokrotnie łamał Konstytucję. Kiedyś sobie zacząłem liczyć ile razy, ale doliczyłem 13 razy i machnąłem ręką" - można było przeczytać.
Prof. Stembosz pojawił się zresztą w noworocznym wydaniu programu "Gość 19:30". Powtórzył w nim swoją ocenę Dudy jako "strażnika Konstytucji". - W tej chwili odwoływanie się do Konstytucji, do jego funkcji strażniczych, wygląda dość żałośnie - stwierdził.
Warto wspomnieć na koniec, że 1 stycznia chwilę wcześniej w "Faktach" również pokazano materiał o orędziu Dudy. O jego łamaniu Konstytucji mówił m.in. promotor pracy doktorskiej prezydenta, prof. Jan Zimmermann.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.