Trwa ładowanie...

"Opowiem ci o zbrodni": Katarzyna Bonda o zbrodni, którą zna, ale do dziś jej nie rozumie

Bonda, Brejdygant, Chmielarz, Guzowska, Kuźmińscy, Puzyńska – sześć dobrze znanych nazwisk autorów polskiej literatury kryminalnej i sześć opowieści o prawdziwych polskich zbrodniach. W każdym odcinku nowego cyklu dokumentalnego „Opowiem ci o zbrodni” telewizji Crime+Investigation Polsat, jeden z pisarzy (lub w przypadku małżeństwa Kuźmińskich – duet) stanie się narratorem i opowie wybraną przez siebie historię prawdziwej zbrodni.

"Opowiem ci o zbrodni": Katarzyna Bonda o zbrodni, którą zna, ale do dziś jej nie rozumieŹródło: Materiały prasowe
dgqfuk2

Autorzy posłużą się dostępem do akt sądowych, a także rozmowami z ekspertami, aby przybliżyć widzom programu okoliczności i postacie, które były kluczowe do rozwiązania każdej sprawy. W pierwszym odcinku zobaczymy Katarzynę Bondę.

Powieść kryminalna jako gatunek literacki cieszy się od kilkunastu lat nieustającym powodzeniem wśród polskich czytelników. Kryminały pozwalają czytelnikom przenieść się w świat zagadek i poszlak, by razem z głównymi bohaterami wyruszyć w poszukiwanie motywu i sprawcy zbrodni. Fenomen tego gatunku przywędrował do Polski z krajów skandynawskich, gdzie kolejne tytuły Stiega Larrsona, Jo Nesbø czy Camilli Läckberg biją do dziś rekordy sprzedaży. Jednak już od dawna Polacy nie muszą przenosić się oczami wyobraźni do zaśnieżonego Oslo czy owitego mgłą Sztokholmu, aby poczuć się jak w dobrym dreszczowcu. Świat tajemniczych zbrodni przeniósł się na dobrze znane nam podwórko – na ulicę Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Hajnówki, a także fikcyjnego prowincjonalnego Lipowa.

dgqfuk2

Udział w programie wzięli:

• Katarzyna Bonda
Pisarka, dziennikarka, scenarzystka oraz autorka powieści kryminalnych, które sprzedały się w ponad 1,5 milionach egzemplarzy, a prawa do nich w 9 krajach. Już dawno udowodniła, że należy do grona najpopularniejszy pisarzy w świecie literatury sensacyjnej. Premiery kolejnych powieści Bondy gromadzą tłumy, a jej profile w mediach społecznościowych pękają w szwach. Trylogią o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze wprowadziła do polskiego kryminału nowy typ detektywa. Na koncie ma też „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej.
W programie opowie o bestialskiej zbrodni bez motywu: dowodzona przez kobietę banda oprawców torturowała i zamordowała młodego, ambitnego chłopaka.

• Igor Brejdygant
Scenarzysta, fotograf, reżyser, producent – jak sam mówi, w świecie filmu parał się każdym zajęciem. Kryminałem Paradoks na podstawie własnego scenariusza dołączył do grona poczytnych autorów gatunku. W dorobku ma też bestsellerową Szadź – czarny kryminał o makabrycznych zbrodniach i polowaniu młodej komisarz policji na błyskotliwego psychopatę. W sierpniu 2018 roku ukaże się jego kolejna powieść kryminalna, Rysa.
W programie opowie o zbrodni inspirowanej poczynaniami seryjnego mordercy Teda Bundy’ego.

• Wojciech Chmielarz
Dziennikarz, pisarz, spec od wywiadu gospodarczego, jeden z najbardziej cenionych autorów kryminalnych młodego pokolenia. Twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim (Wampir i Zombie). Pięciokrotnie nominowany do i raz nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru za powieść Przejęcie.
W programie opowie historię laborantki, która z chciwości zamordowała swego konkubenta, a zwłoki rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie.

dgqfuk2

• Marta Guzowska
Doktor nauk humanistycznych, od ponad dwudziestu lat wzięty archeolog, a od sześciu nie mniej wzięta autorka bestsellerowych kryminałów. Pracowała w legendarnych wykopaliskach świata, przemierzyła pół kuli ziemskiej, by na stałe zatrzymać się w Wiedniu, gdzie mieszka z rodziną. Tam zaczęła tworzyć swoje powieści, bo jak powtarza za Shirley Jackson, kiedy ma się dzieci, pisanie kryminałów to oczywistość: cały czas ma się ochotę kogoś zabić. Powieści, nie dzieci, ma w dorobku już siedem – debiutancką „Ofiarą Polikseny” zdobyła w 2013 roku temu Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jej książki cenione są za wartką akcję, cięty język i wyraziste postaci rodem z dobrze jej znanego ekscentrycznego środowiska badaczy przeszłości.
W programie opowie historię wyjątkowo okrutnego, płatnego zabójstwa, którym zleceniodawca chciał się pozbyć biznesowego konkurenta.

• Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Ona: antropolog kultury, blogerka, zarządza projektami w branży IT.
On: wicenaczelny „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger.
Razem: jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, których wyjątkowość doczekała się własnej kategorii „etno-kryminał”. Perfekcyjni i niepodrabialni – tak mówi o nich konkurencja. Mają w dorobku pięć tytułów, a wszystkie cenione za wyraziste tło peryferyjnej Polski, nienaganną konstrukcję, staranny research i refleksję intelektualną.
W programie opowiedzą o okrutnej zbrodni nienawiści, ze zmową milczenia w tle, popełnionej na sąsiadach przez sąsiadów, zakończonej karą śmierci wykonaną na mordercach.

• Katarzyna Puzyńska
Psycholog, nauczyciel akademicki, od lat z sukcesem oddaje się pasji pisania. Specjalistka od kryminałów psychologicznych jest w czołówce najbardziej rozchwytywanych polskich autorów gatunku. W dorobku ma osiem tomów sagi o
policjantach ze wsi Lipowo. Nie stroni w niej od wątków społecznych i obyczajowych, a nawet egzystencjalnych. Prawa do jej książek sprzedano do ponad 20 krajów.
W programie opowie o zbrodni z Archiwum X – historii nieodwzajemnionej miłości, w której sprawiedliwość dosięgła sprawcę po 20 latach.

Premiera "Opowiem ci o zbrodni” odbędzie się w środę, 17 października o godz. 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat.

dgqfuk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqfuk2