Od Hawkinga do fantastyki. Niezwykły fenomen Benedicta Cumberbatcha
Geniusz aktorstwa?
Jest jedną z największych gwiazd kina swojego pokolenia. Mimo raptem 40 lat zdążył wcielić się w największych fikcyjnych i historycznych geniuszy. Brytyjski aktor zagrał m.in. Stephena Hawkinga, Alana Turinga, Juliana Assange oraz Sherlocka Holmesa. To nie role zaprowadziły go na szczyt popularności. Sukces zawdzięcza przede wszystkim swojemu niezwykłemu talentowi. Często możemy spotkać go w rolach drugoplanowych oraz filmach niskobudżetowych, które ceni najbardziej. Aktorstwo uważa za sztukę najwyższą, której oddał się w całości. Przez brytyjską prasę nazywany jest "skarbem narodowym”.
Wielokrotnie został uznany za najseksowniejszego mężczyznę na świecie (m.in. przez magazyny "Empire”, "People”). Mimo to publicznie krytykuje swój wygląd. Często żartuje, że przypomina postaci z kreskówek, ma zbyt dużą głowę i zupełnie nie rozumie tego, dlaczego kobiety za nim szaleją. Widzów uwodzi nie tylko swoim wyglądem i talentem. Gwiazdor jest posiadaczem ciepłego i niskiego głosu. Niewiele osób wie, że nagrał dziesiątki słuchowisk dla BBC. Bywa również lektorem w filmach dokumentalnych dla National Geographic i Discovery Channel. Już od grudnia będziecie mogli oglądać genialnego aktora w Telewizji WP. Zobaczcie galerię jego najlepszych ról filmowych i serialowych oraz przekonajcie się, dlaczego Cumberbatch jest takim fenomenem!
Jest szczęśliwym mężem
Sherlock Holmes – "Sherlock”
Rola błyskotliwego detektywa była przełomowa dla aktora. Talent Cumberbatcha został zauważony na całym świecie. Aktor niemalże z dnia na dzień trafił do Hollywood. Choć kino pamięta dziesiątki ekranizacji historii o słynnym detektywie, to właśnie rola Benedicta zapada w pamięci najbardziej. Niezwykle inteligentna, denerwująca i przede wszystkim magnetyczna.
James – "Trzecia gwiazda”
Film idealny dla osób, które lubią płakać podczas seansów. James to umierający mężczyzna, który przed śmiercią ma jedno marzenie: zobaczyć walijską plażę, Barafundle Bay. Wyrusza na wyprawę, zabierając swoich trzech najlepszych przyjaciół. Mimo, że dla wielu osób jest to typowy dramat, postać grana przez Brytyjczyka wciska widzów głęboko w fotel.
Christopher Tietjens - "Parade's End"
Brytyjski mini serial, osadzony w realiach I wojny światowej. Gwiazdor kina gra konserwatywnego arystokratę, który wdaje się romans. Jego bohater jest rozdarty pomiędzy lojalnością wobec niewiernej żony, a rodzącym się uczuciem do młodej sufrażystki. Ich losy ostatecznie odmieni I wojna światowa, która przewartościuje dotychczasowe życie. Serial w całości będzie można zobaczyć w Telewizji WP już od grudnia!
Peter Guillam – “Szpieg”
Benedict nie zagrał tu pierwszoplanowej roli, ale po raz kolejny udowodnił, że kreacja skomplikowanych charakterów przychodzi mu z ogromną łatwością. Peter Guillam to bohater, który ukrywa się ze swoim szpiegowskim zawodem oraz swoją seksualnością. Film zdecydowanie wart zobaczenia.
Julian Assange - "Piąta władza"
Aktor wcielił się w postać Juliana Assange'a, twórcy WikiLeaks. Był to jego pierwszy kinowy sukces na międzynarodową skalę. Przygotowując się do roli, korespondował z Julianem, który namawiał go do wycofania się z produkcji.
Smaug – "Hobbit: Pustkowie Smauga"
Oglądając ten film, mało kto zdaje sobie sprawę, że smok mówi głosem aktora. Cumberbatch odpowiada również za mimikę i ruch postaci. W internecie można zobaczyć wiele filmów, na których widać, jaką pracę Benedict włożył w to, żeby Smaug zapadł w pamięci widzów.
Khan – "W ciemności. Star Trek"
Aktor miał przed sobą trudne zadanie. Musiał stawić czoło legendarnej filmowej sadze. Rolę w filmie gwiazdor zawdzięcza... Spielbergowi, który polecił go J. J. Abramsowi. Trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Benedict zagrał mistrzowsko i wkupił się w łaski fanów kina science fiction.
Ford – "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Benedict Cumberbatch w roli Forda sprawdził się idealnie. Wykreował skomplikowaną postać, która nie jest przesiąknięta do końca złem. Z drugiej strony, niespecjalnie przeszkadza granemu przez niego bohaterowi, że wspiera system niewolniczy.
Alan Turing - "Gra tajemnic"
Film skupia się na Alanie Turingu, który podczas II wojny światowej przyłożył się do złamania kodu Enigmy. To historyczne wydarzenie przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów.
Dr Stephen Strange - "Doktor Strange"
Jest to jego ostatni film, który odniósł ogromny sukces. Aktor wcielił się w postać potężnego czarodzieja, który walczy z siłami ciemności w celu ocalenia świata. Już od grudnia będziecie mogli oglądać genialnego aktora w Telewizji WP!