NIK znalazła nieprawidłowości w wydatkach TVP. Zastrzeżenia do "Zenka" i "Sylwestra Marzeń"
15.10.2021 13:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę finansów Telewizji Polskiej w latach 2014-2020. Stwierdzono, że "TVP nie prowadziła racjonalnej gospodarki finansowej". Jedna z umów na organizację Sylwestra Marzeń została podpisana 21 dni po realizacji imprezy.
W wyniku kontroli finansowej dowiedziono, że gdyby nie pomoc z budżetu państwa (łącznie 3,7 mld zł), Telewizja Polska przynosiłaby straty. W badanym okresie (od 2014 do pierwszej połowy 2020 r.) stwierdzono spadek wpływu z reklam. Ponadto z raportu NIK wynika, że zarządzanie majątkiem stacji pozostawia wiele do życzenia.
Nieprawidłowości dotyczą też rozrywkowych produkcji TVP. Publiczny nadawca od 2018 r. zajmuje się również produkcją filmową. Pierwszym tytułem z logiem TVP, który trafił do kin, był "Zenek". I to właśnie przy jego powstawaniu Telewizja Polska zawarła umowę z zadłużoną firmą zewnętrzną i wydała 32,8 tys. zł na postępowania egzekucyjne koproducenta.
"Dodatkowo przekazała firmie zewnętrznej 100 tys. zł, które zostały zajęte przez organ egzekucyjny. Kwota ta nie została zwrócona TVP S.A. ani rozliczona (spółka oczekuje na to rozliczenie)" - czytamy w raporcie.
W wyniku niespodziewanych wydatków zarząd TVP zwiększył budżet "Zenka". Ponadto produkująca film firma zewnętrzna wykorzystywała utwory, do których nie posiadała praw autorskich.
Kontrolerzy NIK uznali, że TVP przy organizacji Sylwestra Marzeń 2018/2019 zawarła umowę "bez zachowania zasad reprezentacji określonych w statucie". Chodzi o fakt, że dokument został podpisany tylko przez Jacka Kurskiego, a przepisy mówią o tym, aby "wymagane było współdziałanie dwóch członków zarządu lub członka zarządu z prokurentem".
Co więcej znaleziono umowę dotyczącą organizacji Sylwestra Marzeń 2019/2020, która została zawarta 21 dni po zrealizowaniu imprezy.
Raport NIK zawiera 99 wniosków pokontrolnych. Skierowała cztery zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia wykroczenia do Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, jedno zawiadomienie w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia wykroczenia do Komendanta Rejonowego Policji oraz jedno zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynów podlegających karze pieniężnej do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Przekazano również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie (chodzi o przedłożenie przez oferenta nierzetelnego oświadczenia o posiadaniu doświadczenia i poświadczających nieprawdę referencji w celu uzyskania zamówienia publicznego – wszczęto dochodzenie).