Seriale zagraniczneNie żyje Ralph McQuarrie, współautor sukcesu ''Gwiezdnych wojen''

Nie żyje Ralph McQuarrie, współautor sukcesu ''Gwiezdnych wojen''

Nie żyje Ralph McQuarrie, współautor sukcesu ''Gwiezdnych wojen''

05.03.2012 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3 marca 2012 roku w swoim domu w kalifornijskim Berkeley zmarł odpowiedzialny za wizualny styl starej trylogii "Gwiezdnych wojen" *Ralph McQuarrie. Miał 82 lata.*

McQuarrie odpowiedzialny był za stworzenie grafik koncepcyjnych, na podstawie których ekipa George'a Lucasa przygotowała kostiumy i scenografie do najsłynniejszej filmowej baśni XX wieku. Można z całą pewnością założyć, że to co widzieliśmy na ekranach kin i telewizorów to właśnie wytwór nieposkromionej wyobraźni nieżyjącego już niestety artysty.

Wizjoner stojący za sukcesem gwiezdnej sagi przyczynił się też do powstania wielu innych, ikonicznych dla gatunku produkcji. Wśród nich znaleźć można m.in. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T.", "Poszukiwaczy zaginionej Arki" oraz "Kokon". Za ten ostatni film w 1986 roku McQuarrie został uhonorowany Oscarem.

O śmierci artysty poinformował oficjalny serwis StarWars.com, na stronach którego możemy przeczytać także pożegnalny panegiryk autorstwa George'a Lucasa.

Jestem głęboko poruszony i zasmucony odejściem tak wspaniałego wizjonera, a jednocześnie skromnego człowieka - pisze Lucas. Ralph McQuarrie był pierwszą osobą, którą zatrudniłem do pomocy przy wizualizacji "Gwiezdnych wojen". Jego życzliwość, wkład w pracę i niezrównane obrazy produkcyjne, były inspiracją dla obsady i ekipy oryginalnej trylogii. Kiedy nie mogłem wyrazić słowami moich pomysłów, po prostu wskazywałem palcem na jego bajeczne ilustracje i mówiłem 'Zróbcie to w taki sposób' - dodał reżyser.

Pełną wypowiedź twórcy "Gwiezdnych wojen" możecie przeczytać na oficjalnej stronie filmu, gdzie znajdziecie również blisko 30 prac Ralpha McQuarriego. To dzięki nim najsłynniejsza "space opera" w historii kinematografii może pochwalić się charakterystycznym i wyjątkowym stylem. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także