Nie żyje Maciej Grzybowski z "Akademii pana Kleksa". "Głos, charyzma, ciepło"
16.02.2024 20:46, aktual.: 16.02.2024 21:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O śmierci Macieja Grzybowskiego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Aktor, przez większość życia, był związany z teatrem w Kaliszu, ale znany jest również z małego i dużego ekranu m.in. z oryginalnej "Akademii pana Kleksa". W sieci płyną kondolecje i pojawiają się wzruszające wspomnienia znajomych.
Maciej Grzybowski zaczynał karierę aktorską w połowie lat 60., po ukończeniu łódzkiej Filmówki. Debiutował tytułową rolą w sztuce "Henryk VI na łowach" w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Tej scenie oddał swoje serce. W latach 1982-1991 był nawet dyrektorem placówki.
"Wspaniały człowiek i dobry duch naszego teatru" - podsumowali przyjaciele na profilu internetowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wystąpił w popularnych serialach
Maciej Grzybowski grał w filmach i serialach. Kojarzą go fani przygód pana Kleksa z 1983 r. oraz "Klanu", "Samego życia", "Plebanii" czy "Korony królów". To były role często epizodyczne, ale zawsze zapadające w pamięć.
Artysta cieszył się w środowisku wielkim uznaniem i sympatią. W sieci można znaleźć wiele wspomnień o zmarłym aktorze.
Sypał anegdotami
"Maciej o tym zawodzie wiedział wszystko. W mojej głowie jest na zawsze. Wchodzi w dresie na scenę (prosto z basenu, bo zapomniał, że dziś gramy) w 'Błękitnym ptaku' [...] albo siedzi w domu u nich, w Kaliszu, zajadamy polewkę Bożeny, a Maciej sypie anegdotami", "Na zawsze w moim sercu pozostanie nasza pogadanka o życiu w kawiarni w Toruniu. Taki był pan zwyczajnie nadzwyczajny", "Cudowny człowiek, wspaniały pedagog. Nauczył mnie, jak operować słowem", "Całym sobą był teatrem, a teatr był w nim", "Głos, charyzma, ciepło" - piszą użytkownicy, którzy spotkali Macieja Grzybowskiego na swojej drodze.
Aktor zmarł 16 lutego, cztery dni przed 82. urodzinami.
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: