Trwa ładowanie...

Nie żyje Dominik Połoński. Wybitny wiolonczelista miał 41 lat

Muzyk zmarł po 14 latach walki z nowotworem. Był jedynym wiolonczelistą na świecie, który grał jedną ręką. Jego życiorys to gotowy scenariusz na film.

Share
Nie żyje Dominik Połoński. Wybitny wiolonczelista miał 41 lat
Źródło: East News
d1za06w

Tragiczną wiadomość podało Polskie Radio. Połoński był wybitnym wiolonczelistą i laureatem wielu nagród. Koncertował na najbardziej prestiżowych salach świata.

Zobacz zwiastun dokumentu "Wariacja na wiolonczelę solo":

W 2004 r. wykryto u niego glejaka mózgu. Choć lekarze nie dawali mu większych szans, Połoński się nie poddał. Przeszedł kilka operacji i przeżył. Choć został sparaliżowany – stracił władzę w lewej ręce – nie zamierzał rezygnować z muzyki.

Wrócił na estradę i wykonywał utwory napisane specjalnie dla niego przez wybitnych kompozytorów – m.in. Sławomira Zamuszko czy Olgę Hans. Był jedynym wiolonczelistą na świecie, który grał jedną ręką.

Dominik Połoński był też pedagogiem - adiunktem dwóch akademii muzycznych: w Łodzi i Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i jedną z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie.

d1za06w

O jego walce z chorobą i powrocie do grania opowiadał reportaż Polskiego Radia "Chcę więcej" .

- *Jestem w drodze. Z jednej strony to inspirujące, że jest się ciągle w napięciu, w podróży. Z drugiej strony starzeję się, za chwilę będę miał 40 lat. Cieszę się jednak z tego, co robię, cieszę się z muzyki, którą tworzę jedną ręką *- mówił w 2013 r.

Zobacz też: zdjęcie pokazuje prawdę o tym, jak rodzina cierpi, gdy dziecko choruje na raka

d1za06w

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1za06w
d1za06w