Nie tylko "Rzeczpospolita". Kurski niespodziewanie pojawił się w "Wiadomościach" TVP
Okazuje się, że Jacek Kurski nie powiedział ostatniego słowa. Dzień po tym, jak "Rzeczpospolita" opublikowała jego felieton, były prezes TVP niespodziewanie pojawił się w "Wiadomościach". Dostał sporo czasu antenowego.
Jacka Kurskiego odwołano z funkcji prezesa TVP we wrześniu 2022 r., a na jego miejsce powołano związanego z TVP Kultura Mateusza Matyszkowicza. Jak pisała Wirtualna Polska, za wnioskiem o odwołanie stał szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, a sam Kurski miał być zaskoczony takim obrotem spraw.
W grudniu tego samego roku Kurski został menedżerem w szwajcarsko-polskiej konstytuancie w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie z pensją wynoszącą milion złotych rocznie.
We środę 12 kwietnia "Rzeczpospolita" opublikowała felieton Kurskiego będący analizą polityki Banku Światowego wobec wojny w Ukrainie. Redaktor naczelny dziennika Bogusław Chrabota tłumaczył, że artykuł ukazał się, bo "wielu z nas może ciekawić, co były prezes TVP ma do powiedzenia w swojej nowej roli". Decyzja o publikacji tekstu spotkała się z krytycznymi komentarzami środowiska dziennikarskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuriozalne sytuacje w "Wiadomościach" TVP. Wpadek nie brakowało
Jacek Kurski w "Wiadomościach" TVP
Ale to nie koniec niespodzianek. Dzień później Kurski pojawił się w "Wiadomościach" TVP, a konkretnie w materiale "Polska w pierwszej lidze globalnej polityki". Pretekstem do pokazania reportażu Konrada Węża było sejmowe wystąpienie Zbigniewa Raua i wizyta Mateusza Morawieckiego w USA.
Dużą część swojego materiału Wąż poświęcił wkładowi Banku Światowego w pomoc Ukrainie. W roli eksperta pojawił się niespodziewanie Jacek Kurski, który opowiedział jednak o wizerunku Polski w USA.
- Polska zdała egzamin. Liczą się tu z Polską, szanują nas. Budzi podziw solidarność okazywana przez Polaków i okazywana cały czas. Budzi szacunek sprawność państwa polskiego w zakresie logistyki i pomocy w zakresie uzbrojenia Ukrainie. Natomiast bardzo ważna jest kontynuacja tej pomocy, ponieważ ona przesądzi o zwycięstwie Ukrainy i klęsce Rosji - zapewniał były szef TVP.
Jego wypowiedź trwała bez mała 30 sekund, a sam Kurski był obecny na ekranie jeszcze dłużej. Ujęcia z nim posłużyły Wężowi do przybliżenia działań Banku Światowego.
- Bank Światowy przeznaczy na naprawdę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln dol. Kolejne 300 mln przekażą partnerzy tej instytucji - wyliczał pracownik TVP.
Przypomnijmy, że Jacek Kurski pełnił funkcję prezesa TVP od 2016 do 2022 r. (z kilkumiesięczną przerwą w 2020 r.). Za jego rządów Telewizja Polska stała się skrajnie upolityczniona, do tego stopnia, że TVP jest dziś nazywana tubą propagandową rządu. Czego najlepszym przykładem są "Wiadomości" TVP.
Kurskiemu zarzuca się m.in. przyzwolenie na hejt, długoletnie dewastowania TVP, nobilitację disco polo i wydawanie milionów na imprezy pokroju "Sylwestra marzeń z Dwójką".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" awanturujemy się o "Awanturę" na Netfliksie, załamujemy ręce nad przedziwną zmianą w HBO Max, a także rozmawiamy o największym serialowym szoku 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.