''Nie myśl o tym'': Będzie polski film o in vitro [wideo]

''Nie myśl o tym'': Będzie polski film o in vitro [wideo]

07.08.2012 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Warszawie trwają zdjęcia do fabularnego debiutu braci *Michała i Wojciecha Węgrzyna.*

W „Nie myśl o tym” autorzy, po raz pierwszy w polskiej kinematografii, poruszają kontrowersyjny temat in vitro ukazując jednocześnie intymne relacje współczesnego, młodego małżeństwa. W rolach głównych zobaczymy m.in. Karolinę Gorczycę, Adama Bobika, Adriannę Biedrzyńską, Dorotę Pomykałę i Maję Bohosiewicz.

„Temat in vitro od dawna wzbudzał moje zainteresowanie. Dwa lata temu zdałem sobie sprawę, że pierwsze osoby poczęte metodą sztucznego zapłodnienia są już dorosłymi ludźmi. In vitro przyjmowane jest w Europie najczęściej jak zbawienie, tymczasem w naszym kraju dyskusja nadal trwa, czego kompletnie nie rozumiem” – mówi Michał Węgrzyn, scenarzysta i reżyser filmu.

„Nie myśl o tym” opowiada historię młodego małżeństwa: Justyny (w tej roli Karolina Gorczyca) i Kamila (debiutujący na dużym ekranie Adam Bobik), którzy starają się o dziecko. Decyzja, żeby spróbować metody in vitro wywołuję falę refleksji zwłaszcza u głównego bohatera, wciąż poszukującego własnej tożsamości. Ukazuje też różnicę priorytetów młodych ludzi.

Justyna to dziewczyna z małej miejscowości, która wyrywając się do wielkiego świata uczestniczy w wyścigu szczurów. Zbliża się do trzydziestki, budzi się w niej instynkt macierzyński, a także chęć posiadania potomstwa, która wynika ze społecznej presji dyktującej, że tak po prostu wypada” – zdradza Karolina Gorczyca.

Aktorka, podobnie jak cała obsada i ekipa pracująca nad filmem zgodziła się zagrać pro bono. „Od dawna szukaliśmy środków, jednak pomimo entuzjazmu, jaki wywoływał scenariusz, dla wielu osób temat okazał się zbyt polityczny i ryzykowny” – wyjaśnia Michał Węgrzyn.

Producentem fabuły jest Klaudia Mierosławska. Twórcom filmu udało się pozyskać do współpracy topowe polskie firmy, w tym duet Paprocki i Brzozowski, który nieodpłatnie użyczył strojów ze swojej ostatniej kolekcji. Całość powstaje w szalonym tempie 23 dni zdjęciowych, zdarza się, że aktorzy spędzają na planie po kilkanaście godzin na dobę.

„Fascynujące jest to, że cała ekipa pracuje dlatego, że chce a nie musi, co generuje wspaniałą atmosferę na planie. Muszę również przyznać, że z moim filmowym partnerem Adamem Bobikiem współpracuje mi się znakomicie. Oby więcej takich debiutantów” –mówi Karolina Gorczyca. „Przy produkcji pracuje mnóstwo młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w świat filmu. Wszyscy czegoś się uczymy, wszyscy czujemy, że wspólnie tworzymy coś naprawdę sensownego” – podkreśla Maja Bohosiewicz.

„Nie myśl o tym” to komedio-dramat, który nie tylko poruszy kwestie in vitro, ale jednocześnie będzie miał swój wydźwięk uniwersalny. „Odpowiedź na postawione w filmie pytania będzie należała do widza. Scenariusz pokazuje z jakimi dylematami zmagają się młodzi ludzie podejmujący decyzje, które nie do końca rozumieją i jaką lawinę konsekwencji mogą one spowodować” – zapowiada reżyser.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także