Trwa ładowanie...

Netflix: wspieramy twórców serialu o Iwanie Demianiuku. Internaci podzieleni

Nie milkną echa wpadki Netfliksa z mapą Polski. Niektórzy internauci nawołują do celowego zaniżania ocen serialu o Iwanie Demianiuku w światowych serwisach filmowych. Tymczasem Netflix wydał ważne oświadczenie.

Netflix: wspieramy twórców serialu o Iwanie Demianiuku. Internaci podzieleniŹródło: Netflix
d2xbf0w
d2xbf0w

Przypomnijmy, że w serialu dokumentalnym ”Iwan Groźny z Treblinki” pokazano (pięć razy) obecną mapę Polski z zaznaczonymi na niej lokalizacjami obozów zagłady, takich jak Auschwitz, Treblinka, Majdanek i Bełżec. To oczywisty błąd. Polska w czasie wojny była wszak okupowana przez Niemców i Rosjan, a obecne granice uzyskała po wojnie.

W tej sprawie protestował premier Mateusz Morawiecki, żądając od Netfliksa koniecznych zmian i rzetelności historycznej.

Netflix: wspieramy twórców

Serwis streamingowy wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym czytamy, że stacja doda tekst wyjaśniający do kontrowersyjnej mapy.

Oto oświadczenie Netfliksa:

d2xbf0w

Wspieramy twórców serialu 'The Devil Next Door' (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945.

Getty Images/ Demianiuk na ławie oskarżonych w Izraelu
Źródło: Getty Images/ Demianiuk na ławie oskarżonych w Izraelu

Skąd te mapy?

Skąd w ogóle takie błędne mapy w serialu Netfliksa?

Otóż takie właśnie mapy wykorzystano w amerykańskich i izraelskich programach telewizyjnych, które w latach 1986-88 relacjonowały proces Ukraińca w Izraelu. Miały one za zadanie wytłumaczyć ówczesnym widzom, o czym mowa. Mapy funkcjonują więc w serialu na zasadzie cytatu. Dokument Netfliksa wykorzystuje stare relacje, reportaże i programy – nie są to mapy stworzone na nowo w 2019 roku.

d2xbf0w

Dawajcie jedną gwiazdkę (na 10)

Tak czy inaczej niektórzy polscy internauci nie dają za wygraną. Na stronie Wykop.pl ukazała się odezwa do użytkowników i czytelników tego portalu.

Czytamy w niej, że serial Netfliksa to część „wojny informacyjnej, która uderza w Polskę i Polaków już od wielu lat. O ile kłamliwa wzmianka w gazecie zostanie wcześniej czy później zapomniana, to film "dokumentalny" będzie oglądany przez następne lata”.

Twórca odezwy chce, aby wiedza o nieścisłościach Netfliksa poszła w świat i dotarła do społeczności międzynarodowej:

d2xbf0w

- Proszę o pozostawienie stonowanego, racjonalnego i punktującego nieścisłości wpisu na stronie IMDb. Wystawcie zasłużoną ocenę dla tej produkcji. Przejrzyjcie pozostałe opinie i kliknijcie "yes" na tych, z którymi się zgadzacie i "no" na tych, które wydają się nie zauważać oczywistych błędów tego serialu.

Polscy internauci wymogli na stronie IMDb, opisującej i oceniającej filmy, żeby w opisie serialu zamienić sformułowanie "nazistowskie obozy zagłady" na "niemieckie obozy zagłady".

Jednak serial i tak ma ogólną bardzo dobrą ocenę 7,7 na 10 możliwych gwiazdek.

Polak nie czuje się obrażony

Są jednak na Wykopie inne głosy. Jeden z internautów pisze: ”W przeciwieństwie do większości komentujących zobaczyłem cały film. Tam właściwie poza mapami, nie ma słowa o Polsce. Jest o USA, Izraelu, Niemczech, Rosji i Ukrainie. Cały czas podkreślane jest to, że są to nazistowskie obozy, w których były obsady ukraińskiego SS. Owszem, mapy są złe, ale to chyba tyle”.

d2xbf0w

Inny Internauta pyta: ”Gdzie ta produkcja pokazuje Polskę w złym świetle? Nie ma tam ani jednej wzmianki o Polakach, czy odpowiedzialności Polski jako państwa za te zbrodnie”.

Kolejny podsumowuje: ”Obejrzałem ten dokument i nie widzę w nim nic złego. Jasno jest powiedziane, że obozy były niemieckie. Zbrodniarz był Ukraińcem. Obozy były na terenie Polski. Obnażona jest w nim absurdalność izraelskiego wymiaru sprawiedliwości i manipulacje ze strony Żydów, którzy składali fałszywe zeznania, aby tylko gościa powiesić. Jako Polak nie czuję się w żaden sposób urażony tym serialem”.

d2xbf0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xbf0w