Netflix odsłonił polskie serialowe nowości. Jest na co czekać?
Choć festiwal Nowe Horyzonty kojarzony jest z filmową awangardą, organizatorzy imprezy coraz bardziej otwierają drzwi dla wszelkiego rodzaju produkcji. I tak na wrocławskiej imprezie pojawił się Netflix z przedpremierowymi pokazami trzech polskich seriali. W dodatku zaskakująco różnych i ciekawych.
"Absolutni debiutanci", polski serial o dorastaniu
Współpraca Netfliksa z polskimi filmowcami rozrasta się w najlepsze. Coraz więcej debiutujących reżyserów i producentów przychodzi ze swoimi pomysłami do giganta VOD. Między innymi efekty takich działań mogli przedpremierowo podziwiać uczestnicy festiwalu Nowe Horyzonty w postaci serialu "Absolutni debiutanci".
Ta zaskakująco obiecująca produkcja spod rąk Kamili Tarabury i Katarzyny Warzechy opowiada o dwójce przyjaciół - Lenie (Martyna Byczkowska) i Nikosiu (Bartłomiej Dyklawa), kręcących swój pierwszy film, który ma im zapewnić miejsca na liście studentów filmówki. Za plan służą im nadmorskie widoki z miejsca, w którym od lat spędzają wakacje z rodzicami. W sennej miejscowości odbywa się też obóz koszykarski, w którym uczestniczy Igor (Jan Sałasiński). Cała trójka znajduje się w punkcie zwrotnym - czy uda im się spełnić swoje ambicje, odkryć własną tożsamość, znaleźć lub ocalić uczucie? Dodatkowym aspektem jest fakt, że Lena znajduje się w spektrum autyzmu, choć twórcy zapewniają, że neurotypowość bohaterki nie będzie wiodącym tematem serialu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany
Zdaje się, że nie jest to tylko produkcja z nurtu coming of age. Jak podkreśliła na Nowych Horyzontach reżyserka Kamila Tarabura, tytułowi debiutanci odnoszą się również do rodziców nastolatków. W tych rolach zobaczymy Katarzynę Warnke, Andrzeja Konopkę, Annę Krotowską i Piotra Witkowskiego. Rodzice Leny zamierzają wkrótce wyjechać z Polski, założyć nowy biznes i ignorują obawy przyjaciół, jak w tej sytuacji poradzi sobie ich córka. Z kolei mama i tata Nikosia tak bardzo są skupieni na swoim synu, że zdają się już nie zauważać samych siebie, a rychłe opuszczenie gniazda przez chłopaka może zachwiać ich wątłą relacją.
Poza tym "Absolutni debiutanci" przyciągają uwagę zdjęciami, montażem i muzyką. O tym, czy sześcioodcinkowa produkcja utrzyma poziom do samego finału, widzowie przekonają się już jesienią.
"Informacja zwrotna", czyli kolejna adaptacja Żulczyka
Podczas specjalnego wieczoru z serialami Netfliksa zaprezentowano też pierwszy odcinek kolejnej serialowej adaptacji Jakuba Żulczyka "Informacja zwrotna". Wygląda na to, że pisarz po współpracach z HBO, Canal+ oraz SkyShowtime zwiąże się z Netfliksem na dłużej - niedawno ogłoszono start produkcji "Wzgórza psów".
Czytelnicy znający historię Marcina Kani, alkoholika, który po latach abstynencji upija się i zapomina przebiegu ostatniej nocy, podczas której znika jego syn, dostrzegą, że powieść została świetnie zaadaptowana przez scenarzystę Kacpra Wysockiego. Główny bohater nie tylko próbuje połapać się w chaosie ostatnich wydarzeń, także podczas sesji grupowej terapii, ale też jako narrator z offu przedstawia nam krąg zależności między innymi postaciami i ich charakterystykę.
Chyba nie muszę dodawać, że Arkadiusz Jakubik odnalazł się w tej roli doskonale. Aktor podczas spotkania we Wrocławiu mówił, że półroczna przygoda z tą produkcją była dla niego sporym wyzwaniem. We współpracy z reżyserem Leszkiem Dawidem sięgał po swoje doświadczenia z planu "Domu złego", choć odcinał się od porównań z filmami Smarzowskiego. Pięcioodcinkowa formuła serialu daje nadzieję, że fabułę skondensowano w punkt.
"Infamia" - romski rap i gangsterzy
Z pewnością wiele emocji wywoła serial "Infamia" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja. Fani Viki Gabor mogą dostrzec w scenariuszu pewne podobieństwo - oto po latach emigracji w Wielkiej Brytanii romska rodzina wraca do Polski. Ich największa chluba, 17-letnia Gita (charyzmatyczna Zofia Jastrzębska) pięknie śpiewa i prawdopodobnie w świecie muzyki widzi swoją przyszłość. Na tym podobieństwa się kończą. Bohaterka Netfliksa musi bowiem dostosować się do nowych realiów - porzucić spodnie, feministyczne poglądy i poświęcić własne "ja" w imię dobra rodziny.
- Często mówi się "rób filmy o tym, co znasz", a mnie pociągają nowe miejsca, ludzie, rzeczy, których nie znam i zawsze jest to dla mnie ciekawa podróż. Zainteresowało mnie to, że Romowie są najbardziej nielubianą, stygmatyzowaną grupą etniczną w Europie i postanowiłam zanurzyć się w tę historię i zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi - powiedziała na Nowych Horyzontach reżyserka Anna Maliszewska, której film "Tata" wzruszył widzów na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.
Mylić się będą jednak ci, którzy po "Infamii" spodziewają się wywrotowego wydźwięku w kontekście Romów. Twórcy zapewniali, że ściśle współpracowali z Romami zarówno na etapie scenariusza, zdjęć, scenografii, jak i montażu. Ba, odwiedzili blisko 600 domów, by przeprowadzić tam castingi aktorskie. Zdobyte zaufanie nie pozwoliło im więc na pójście na skróty, które mogłyby okazać się krzywdzące dla tej społeczności.
Z krótkiej zapowiedzi dalszych odcinków "Infamii" wynika, że akcja przybierze bardziej dramatyczny ton z gangsterskimi porachunkami w tle. Jednocześnie w serialu pojawi się też sporo nieoczywistych muzycznych fragmentów np. romski rap. Pomimo fabularnych zgrzytów może być to najbardziej nieoczywista i obarczona sporym ryzykiem polska produkcja Netfliksa, która ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku. Tytuł ten może podzielić publiczność, ale równie dobrze może stać się też niespodziewanym hitem.
Marta Ossowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wybieramy się na wakacyjną podróż śladami hitowych filmów i seriali, zachwycamy się słoneczną Taorminą, przypominamy najbardziej wstrząsające odcinki "Black Mirror" i komentujemy nowy sezon show Netfliksa. A na koniec sprawdzamy, jak wypadł Marcin Dorociński w "Mission:Impossible". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.