Netflix odpowiedział w sprawie przekłamań w serialu "Iwan Groźny z Treblinki"

Netflix odpowiedział w sprawie przekłamań w serialu "Iwan Groźny z Treblinki"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.11.2019 20:38, aktual.: 14.11.2019 21:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Netflix w końcu odniósł się do zarzutów w sprawie błędnej mapy Polski z obozami pracy w serialu “Iwan Groźny z Treblinki”. Zapowiedziano umieszczenie w produkcji objaśnień.

Dokumentalny serial Netliksa opowiada historię nazistowskiego zbrodniarza Johna Demianiuka. Mężczyzna był strażnikiem obozów pracy i miał wykazywać się szczególnym okrucieństwem.

Już w pierwszym odcinku produkcji pojawia się współczesna mapa Polski z zaznaczonymi na niej obozami pracy. Nie jest wyjaśnione, że tereny te były okupowane przez Niemców. Sprawa została nagłośniona w mediach, a oficjalnie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz premier Mateusz Morawiecki.

Obraz
© Netflix

"Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony – i mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy, lub poinformowanie odbiorców o błędzie w inny sposób" – napisał w liście premier Morawiecki.

Władze Netliksa potrzebowały aż 6 dni na przygotowanie odpowiedzi. W końcu zamieszczono oficjalny komentarz w sprawie. Nie padło słowo przepraszam.

"Wspieramy twórców serialu "The Devil Next Door" ("Iwan Groźny z Treblinki"), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł Polskę i okupował w latach 1939-1945" - czytamy w oświadczeniu na Twitterze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (312)
Zobacz także