Najlepsze wydawnictwo komiksowe 2009 roku

Biorący udział w naszej ankiecie krytycy postanowili wyróżnić wydawnictwo Kultura Gniewu. Uznali, że wydawnictwo to wydaje po prostu najlepsze i najciekawsze komiksy w Polsce. Kultura wygrała o włos, dzięki głosowi Katarzyny Nowakowskiej z ,,Dziennika Gazety Prawnej", która postanowiła wyróżnić aż 3 wydawnictwa.
Na drugim miejscu znalazł się Timof i jego Cisi Wspólnicy. Przede wszystkim za inicjatywy - powołanie do życia Mroja Press i współpracę z Abiekt.pl.
Na podium załapało się jeszcze Hanami. Ankietowani docenili konsekwencje w wydawaniu serii i przedstawienie polskiemu czytelnikowi ambitnych autorów z Japonii.
Na wyróżnienia zasłużyło też wydawnictwo Egmont(za konsekwencję i największą liczbę wydanych komiksów) i Taurus Media (za Jasona).

Najlepsze wydawnictwo komiksowe 2009 roku
Źródło zdjęć: © komiks.wp.pl

Poniżej przedstawiamy uzasadnienia głosujących.

[

Obraz

]( http://kultura.com.pl/ )

Kultura Gniewu. Za komiks roku i kilka innych świetnych tytułów zagranicznych, a także za stawianie na polskich twórców. Komiksy wydawane przez KG mogą się nie podobać, mogą być słabsze, ale zawsze są na tyle ciekawe i interesujące, że wywołują dyskusję i zmuszają do refleksji.

Redakcja serwisu Aleja Komiksu

Kultura Gniewu.Bezapelacyjnie numer 1. Egmont wydał najwięcej komiksów, Kultura Gniewu najlepsze, a Hanami najbardziej zaskakiwało. Głos idzie jednak na te drugie wydawnictwo. Niezmiennie wysoki poziom ich oferty nie pozostawia cienia wątpliwości w wyborze najlepszego wydawnictwa. Zeszłoroczne hity pokroju - "Łauma", "Hmmarlowe i niedole Julitty", "Wartości rodzinne" oraz zapowiedź integrala "Osiedla Swoboda" na początku 2010 roku wyraźnie wpłynęła na nasz głos.

Redakcja serwisu DC Multiverse

Kultura Gniewu. Przez cały rok wydawnictwo dba o to, aby serwować nam zacne światowe tytuły: "Przybysz", "Bez Komentarza", "Trzy Cienie" itd. Mimo to, nie zapomina o polskich twórcach i kładzie duży nacisk na prezentację ich twórczości.

Sylwia Kaźmierczak, Comix Grrrlz

Kultura Gniewu. Po jaki wydany przez nich komiks bym nie sięgnął, poniżej pewnego poziomu on nie będzie. Można brać w ciemno.

Jarosław Kopeć, komiks.polter.pl

[

Obraz

]( http://timof.pl/ )

Timof i Cisi Wspólnicy - za podjęcie współpracy z Abiektem. Za zwiększenie ilości genialnych, mało u nas znanych tytułów z zagranicy ("Wykiwani", "Fun Home"). Za wytrwałe promowanie alternatywy i undergroundu.

Maciej Wycinek, Komiksomania.pl

W tym roku - w przeciwieństwie do poprzedniego - wybór był niezwykle prosty: Timof i Cisi Wspólnicy. Oprócz świetnych albumów ("Opowieści z hrabstwa Essex", "Fun Home" - we współpracy z Abiekt.pl), wydawnictwo to nieustannie wydaje kolejne numery coraz lepszego magazynu "Ziniol". Nie należy zapominać, że w tym roku powołany został jeszcze do życia imprint Mroja Press, który co jakiś czas wypuszcza równie dobre - jeśli nie lepsze! - komiksy uznanych twórców.

Timof i Cisi Wspólnicy, za "Fun Home", "Wykiwanych", "Maksyma Osę" i powołanie Mroja Press. Choć tak naprawdę nagroda powinna iść do każdego, komu w tym kraju chce się wydawać komiksy. No może wyłączając tych, którym chce się marnować pieniądze na kiepskie komiksy historyczne i promocyjne.

Konrad Hildebrand, MotywDrogi.pl

Timof i Cisi Wspólnicy. Za współpracę z Abiektem, za Mroję, za "Ziniola". A także za rewelacyjnego "Skina", wzruszające "Opowieści z hrabstwa Essex" i wciągających "Wykiwanych".

Tomasz Pstrągowski, Komiksomania.pl

[

Obraz

]( http://www.wydawnictwo.hanami.pl/ )

Hanami- choć rzadko czytam ich komiksy, z radością patrzę jak poszerzają ofertę i konsekwentnie wydają zaczęte serie. Warto wyróżnić też Kulturę Gniewu, za wspieranie polskich autorów.

Paweł Kamiński, MotywDrogi.pl

Cieszy to, że kilka firm się trzyma i nie pęka. Można by co roku nagradzać Egmont, Kulturę Gniewu czy Timofa (z imprintami) za to, że utrzymują poziom rynku na stabilnym poziomie. Jestem jednak zdania, że warto wyróżniać nowych, ambitnych graczy, dlatego wybór pada na Hanami. Za mangi dla wymagających, dobre tytuły, zaangażowanie w kreowanie zainteresowania komiksami.

Maciej Reputanowski, komiks.polter.pl

**[

Obraz

]( http://www.taurusmedia.pl/ )Taurus Media** za obranie ostrego kursu na Europę i nie-do-końca-mainstreamowy komiks oraz zaangażowanie się redaktora naczelnego Taurusa w imprint wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy - Mroja Press. Za Jasona, "Trupa i sofę", "Najgorszą kapelę świata" i mocne zakończenie roku albumem "D'Artagnan: Dziennik Kadeta".

Łukasz Babiel, MotywDrogi.pl

[

Obraz

]( http://www.egmont.pl/ )

Egmont Polska. Najlepszym polskim wydawnictwem od lat pozostaje Egmont, który co miesiąc dostarcza na rynek solidną porcję tytułów wartych uwagi. W tym roku Tomasz Kołodziejczak postawił na komiks europejski i przedstawił polskiemu czytelnikowi prace takich twórców, jak Cosey, Blain, Chaboute czy Toppi. Z przyjemnością rokrocznie nagradzałbym Egmont tym tytułem, gdyby tylko przyłożył się bardziej do edycji swoich publikacji - niespodziewane drukarskie wpadki to w tym przypadku smutna norma.

Kuba Oleksak, KoloroweZeszyty.pl

Nie umiem wskazać jednego, choć cieszą mnie decyzje wydawnicze kilku: Taurus Media ma wielkiego plusa za wydawanie Jasona, Egmontza wznowienie "Wiecznej wojny" a Kultura Gniewu za wydawanie rzeczy pięknych jak "Przybysz" Shauna Tana. Z radością obserwuję też, że komiksy zaczynają się ukazywać w renomowanych oficynach do tej pory wydających tylko książki: Znaku, czy Naszej Księgarni. To dobrze wróży.

Katarzyna Nowakowska, ,,Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)