Trwa ładowanie...

Najdziwniejsza reklama lat 90. To dzięki Pizza Hut większość pamięta Gorbaczowa

Nie milkną echa po śmierci pierwszego i jedynego w historii prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, cenionego za wkład w zakończenie Zimnej Wojny i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jak się jednak okazuje, sporo osób pamięta go z zupełnie innego powodu: zaskakującej reklamy Pizza Hut.

Share
Michaił Gorbaczow w reklamie Pizza HutMichaił Gorbaczow w reklamie Pizza HutŹródło: Materiały prasowe
d2we5g8

W latach 1985-1991 z inicjatywy Gorbaczowa ruszyła fala wielostronnych reform Związku Radzieckiego (potocznie zwana "pieriestrojką"), która ostatecznie doprowadziła m.in. do wycofania Armii Czerwonej z Europy Środkowo-Wschodniej, zaprzestaniu przez ZSRR popierania komunistycznych reżimów europejskich, rozpadu tzw. bloku wschodniego, rozwiązania Układu Warszawskiego, a w konsekwencji do upadku ZSRR i powstania Federacji Rosyjskiej, gdzie mozolnie zaczęła raczkować demokracja.

I właśnie do tych wydarzeń: chaosu politycznego oraz wprowadzania wolności w nowo powstałym państwie rosyjskim nawiązuje reklama amerykańskiej sieci pizzerii, w której gościnnie pojawił się właśnie Gorbaczow. Widzimy w niej polityka, który wraz z wnuczką wybiera się do jednej z niedawno otworzonych w Rosji restauracji, by spróbować "zachodniego jedzenia".

W rzeczonej reklamie obecność Gorbaczowa szybko zostaje zauważona przez innych klientów, wśród których zaczyna się spór o to, czy jego rządy przyniosły Rosji więcej problemów czy pożytku. Całość konstatowana jest przez starszą panią, która zauważa, że co by nie mówić o Gorbaczowie, to przynajmniej pozwolił Rosjanom jeść w Pizza Hut.

Tak wygląda 60-sekundowa reklama Pizzy Hut z udziałem Gorbaczowa:

Co ciekawe, mimo wycofania się wielu zachodnich firm i sieci restauracji z Rosji w związku z tegoroczną agresją na Ukrainę, sama Pizza Hut wciąż pozostaje otwarta na tamtejszym rynku. W tym roku mijają 32 lata od otwarcia pokazanej w reklamie pierwszej rosyjskiej restauracji tej sieci.

d2we5g8

Jeśli zaś chodzi o samego Gorbaczowa, w późniejszych latach, już po wycofaniu się z aktywności politycznych, wziął także udział w reklamie odzieżowej marki Louis Vuitton. W 2007 roku świat obiegły zdjęcia Gorbaczowa z sesji dla luksusowego francuskiego domu mody, na których wprawne oko z łatwością mogło dostrzec okładkę rosyjskiego magazynu zapowiadającą tekst o zamordowaniu przeciwnika ówczesnego prezydenta Rosji, Aleksandra Litwinienki. Uważa się, że dysydent zginął właśnie z inicjatywy Władimira Putina.

Przekład rosyjskiego napisu na okładce: "Morderstwo Litwinienki: Chcieli wydać podejrzanego za 7 tysięcy dolarów" Materiały prasowe
Przekład rosyjskiego napisu na okładce: "Morderstwo Litwinienki: Chcieli wydać podejrzanego za 7 tysięcy dolarów"Źródło: Materiały prasowe

Były przywódca ZSRR hospitalizowany był od początku lipca 2022 roku. Jak informowały media, zdiagnozowano u niego cukrzycę oraz dolegliwości z nerkami. Lekarze podjęli wówczas decyzję, że 91-latek musi przejść stałą dializę.

W nocy z wtorku na środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w rozmowie z agencją Interfax, że prezydent Władimir Putin składa najgłębsze kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa. Jak dodał, rosyjski przywódca w środę rano ma przesłać wiadomość z kondolencjami "do krewnych i przyjaciół męża stanu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2we5g8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2we5g8