Trwa ładowanie...

Najbardziej widowiskowy serial ostatnich lat na Blue-ray

Share
Najbardziej widowiskowy serial ostatnich lat na Blue-ray
d40635f

Wielkie, trzymające w napięciu widowisko historyczne. Ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego. Gwiazdorska obsada. Po raz pierwszy na Blu-ray!

WALKA WYWIADÓW, KTÓRA MOŻE ZMIENIĆ BIEG WOJNY

d40635f

Tajemnica twierdzy szyfrów” to zrealizowana z rozmachem i dbałością o historyczne realia opowieść o walce wywiadów w czasie II Wojny Światowej. W serialu, porównywanym przez krytyków do kultowej „Stawki większej niż życie”, główną rolę zagrał Paweł Małaszyński, a partnerują mu najlepsi i najpopularniejsi polscy aktorzy, m.in. Borys Szyc, Cezary Żak, Jan Frycz i Karolina Gruszka. „Tajemnica twierdzy szyfrów” powraca na Blu-ray w zachwycającej jakości Full HD dzięki Galapagos Films.

Marzec 1945 roku, trwa II Wojna Światowa. Agent polskiego wywiadu działający w niemieckim mundurze, kpt. Johann Jorg (Paweł Małaszyński) zostaje wysłany do zajętego przez SS zamku Czocha gdzie działa ośrodek kryptologiczny. Jego zadaniem jest zdobycie tajemniczej maszyny o nazwie „ryba-miecz” pozwalającej na deszyfrowanie radzieckich depesz zabezpieczanych teoretycznie niemożliwymi do złamania szyframi jednorazowymi.

Na miejscu poznaje cynicznego i przebiegłego Obersturmbannführera Hansa Jacoba Globcke (Jan Frycz) oraz bezwzględnego Matheasa Beera (Borys Szyc), których zadaniem jest ochrona maszyny i uniemożliwienie przejęcia jej przez agentów konkurencyjnych wywiadów. Niestety, „ryba-miecz” nie działa. Błąd w algorytmie uniemożliwia jej poprawne odczytywanie radzieckich depesz. Jorg, chcąc wypełnić swoją misję, musi pomóc nazistom w jej uruchomieniu.

d40635f

Tymczasem maszynę postanawia zdobyć również wywiad radziecki. Do zamku przybywa grupa sowieckich komandosów, których zadaniem jest przejęcie albo zniszczenie „ryby-miecza”. Misja wydaje się niemożliwa, ale w zamku jest ktoś, kto ma im pomóc w jej wykonaniu.

Niemcy świadomi tego, że istnienie maszyny nie jest już tajemnicą, robią wszystko, żeby nie pozwolić do jej przechwycenia przez przeciwników i stają się coraz bardziej nerwowi. Kiedy na jaw wychodzi, że Jorg w 1939 roku uwolnił aresztowanego przez Niemców oficera polskiego wywiadu lotniczego kpt. Andrzeja Czernego (Piotr Grabowski) – zostaje podejrzany o współpracę z aliantami. Tymczasem Niemcy wpadają na trop Natalii (Karolina Gruszka) – radiotelegrafistki i łączniczki Jorga. Jeśli ją złapią, życie polskiego agenta znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie.

Jak zakończy się misja Johanna Jorga? Kto zdobędzie maszynę, której funkcjonowanie może zmienić losy wojny? Dlaczego przejęcie „ryby-miecza” jest równie ważne dla aliantów i sowietów? Odpowiedzi na te i inne pytania w 13-odcinkowym serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. „Tajemnica twierdzy szyfrów” to jedna z największych produkcji telewizyjnych ostatnich lat wyprodukowana za ponad 10 milionów złotych! Cykl powstał na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego – dziennikarza i popularyzatora histori, autora m.in. programu "Sensacje XX wieku”, który „Twierdzą...” zadebiutował jako scenarzysta i producent.

Reżyserii serialu podjął się Adek Drabiński – absolwent łódzkiej Filmówki, który po 18-letnim pobycie w USA (gdzie kręcił filmy dokumentalne i reklamowe, seriale oraz wideoklipy) powrócił w 1992 roku do Polski, gdzie zrealizował m.in. „Pułapkę” (1997) z Markiem Kondratem oraz seriale „Dom niespokojnej starości” (2005) i „Dom nad rozlewiskiem” (2009).

d40635f

Do pracy na planie serialu reżyser i producenci zaprosili najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W roli Johanna Jorga wystąpił Paweł Małaszyński, gwiazda seriali „Magda M.”, „Twarzą w Twarz” i „Oficerowie” oraz przebojowych filmów kinowych: „Świadek koronny” i „Ciacho”.

Obok niego w obsadzie „Tajemnicy twierdzy szyfrów” pojawili się m.in. Jan Frycz (SS-Obersturmbannfuhrer Hans Jacob Globcke), Cezary Żak (SS-Hauptsturmfuhrer Harry Sauer), Karolina Gruszka (Natalia Russt), Anna Dereszowska (Anna Maria Solof), Danuta Stenka (Joanna Russt, matka Natalii), Paweł Deląg (komandor Howard Compaigne), Borys Szyc (Untersturmfuhrer Matheas Beer), Jan Peszek (profesor Hans Kunze), Marcin Dorociński ("Afgan"), Agata Buzek (Kerstin Nowolk), Jan Wieczorkowski (Hamlet) i Marcin Bosak (Raider).

Prace na planie serialu rozpoczęły się w marcu 2006 roku. Zdjęcia do „Tajemnicy twierdzy szyfrów” realizowano na zamku Czocha, zamku w Książu oraz w Osówce, Wałbrzychu, Szczwnie-Zdroju, Walimie, Włodarzu, Lubomierzu i Leśnej.

Aby jak najlepiej pokazać na ekranie wspaniałe plenery, kostiumy oraz zapierające dech w piersiach sceny batalistyczne, „Tajemnica twierdzy szyfrów” – jako pierwsza produkcja w historii TVP – została zrealizowana w technologii HD.

d40635f

Premiera pierwszego odcinka „Tajemnicy twierdzy szyfrów” odbyła się 7 września 2007 roku na antenie TVP1, a serial przez 13 tygodni oglądało trzy miliony telewidzów.

Serial pokazywany był również zagranicą. Prawa do jego emisji zakupiły stacje: czeska Nova TV, węgierska Duna TV, słowacka Slovak TV oraz jedna z telewizji japońskich.

Czy wiesz, że...

• w serialu wystąpiło 50 aktorów i ok. 400 statystów
• w czasie zdjęć wykorzystano 42 pojazdy historyczne (23 samochody wojskowe, 4 pojazdy opancerzone, 7 samochodów osobowych, 6 motocykli, 1 autobus, 1 wóz straży pożarnej) oraz unikatową broń z czasów II wojny światowej (działko kal. 20 mm, działko kal. 75 mm, panzerfausty – niemieckie bezodrzutowe granatniki przeciwpancerne jednorazowego użytku, karabiny i pistolety maszynowe)
• filmowców na planie wspierało aż 8 grup rekonstrukcyjnych (zrzeszających ludzi pasjonujących się historią wojen różnych epok): Pomerania 1945, Normandia 44, Festung Breslau, Aufklärungs-Abteilung 7 (AA7), Arnhem 44, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych (TGRH), Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pilica” oraz Czeska Grupa Rekonstrukcyjna
• w większości niebezpiecznych scen Paweł Małaszyński wystąpił osobiście rezygnując z pomocy kaskaderów
• zdjęcia do serialu trwały aż 105 dni

d40635f

Podziel się opinią

Share
d40635f
d40635f