Nagrodzeni w Łodzi

Jury Konkursu na Krótką Formę Komiksową w składzie: Wojciech Birek, Michał Błażejczyk, Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk i Witold Tkaczyk, obradujące w dniach 14-15 09. 2010, po zapoznaniu się z nadesłanymi na konkurs pracami oceniło je i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodzeni w Łodzi
Źródło zdjęć: © komiks.wp.pl

Trzy równorzędne wyróżnienia:
- dla Bartosza Sztybora (scenariusz) i Tomasza Zycha (grafika) za pracę pt. "Kryminał w siedmiu aktach";
- dla Rafała Szłapy za pracę pt. "Punkt widzenia";
- dla Tomasza Przybyszewskiego (scenariusz) i Martyny Kamińskiej (grafika) za pracę pt. "Komórka";

- trzecią nagrodę dla Bartosza Sztybora (scenariusz) i Sebastiana Skrobola (grafika) za pracę pt. "Oby się nie powtórzył!";
- drugą nagrodę dla Pawła Więcka (scenariusz) i Leszka Wicherka (scenariusz i grafika) za pracę pt. "Restauracja";
- pierwszą nagrodę dla Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Jakuba Mathii (grafika) za pracę pt. "Człowiek Kolejka";

Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową XX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi dla Branko Jelinka za pracę pt. "Oskar Ed".

Jury oceniło poziom nadesłanych na konkurs komiksów jako wysoki. Ze względu na dużą ilość prac co najmniej interesujących pod względem pomysłu, scenariusza lub aranżacji graficznej wybór laureatów był trudny i wymagał kilkuetapowej selekcji, zaś w ostatecznym werdykcie z żalem pominięto sporo materiałów godnych zauważenia i wyróżnienia. Werdykt ten jest wypadkową zróżnicowanych preferencji jurorów i - pod względem kolejności nagrodzonych - kompromisu uzyskanego w głosowaniach.

Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość tegorocznych prac konkursowych, zwraca uwagę rosnąca ilość komiksów sprawnie zrealizowanych scenariuszowo lub graficznie, choć nie zawsze obie jakości łączą się w tym samym tytule; w puli finałowej znalazło się sporo prac odznaczających się wyrazistą puentą, spychając na dalsze miejsca komiksy oparte na innych formułach narracyjnych. Wyraźniej niż w poprzednich edycjach rysuje się różnica między pracami dobrymi a słabymi. Jury z zadowoleniem odnotowuje tendencję wzrostu tak ilości, jak i jakości prac nadesłanych w tym roku na konkurs.

POZOSTAŁE NAGRODY FESTIWALOWE

Za wieloletnie, wytrwałe i niezwykle precyzyjne katalogowanie wszystkich komiksów, jakie ukazały się w Polsce Doktorat Humoris Causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu otrzymał w tym roku Marek Misiora.

Nagrodę organizatorów dla najlepszego polskiego wydawcy ostatnich 12 miesięcy, za ocalanie od zapomnienia znakomitych polskich twórców i ich komiksów, za wysoką jakość edytorską oraz dbanie o komiksowych kolekcjonerów, otrzymało wydawnictwo Ongrys.

Jak co roku swój ulubiony polski album wydany w okresie między festiwalami wybrała w głosowaniu nasza znakomita publiczność. W tym roku nagrodę tę otrzymał album* "Łauma" Karola Kalinowskiego wydany przez Kulturę Gniewu*.

NAGRODY MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Z okazji 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier - w geście akceptacji dla działalności artystycznej i animacyjnej na gruncie komiksu oraz uznania jej rangi i znaczenia w obszarze współtworzenia kultury narodowej - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski, przyznał następujące nagrody wybitnym przedstawicielom polskiej branży komiksowej, tj. twórcom komiksu i działaczom-animatorom:

- "Nagrodę Specjalną", czyli list gratulacyjny od ministra i nagrodę pieniężną otrzymała Szarlota Pawel
- Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" otrzymał Marek Szyszko,
- Honorowe Odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali organizatorzy imprez i wystaw komiksowych: Agnieszka Papis, Piotr Kabulak, Przemysław Truścińskize Stowarzyszenia Twórców ,,Contur".

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)