Trwa ładowanie...
17-08-2016 16:04

Muzyka ze "Stranger Things" na żywo w Krakowie

Muzyka ze "Stranger Things" na żywo w Krakowie
d3skidf
d3skidf

Kyle Dixon i Michael Stein z zespołu S U R V I V E wystąpią na krakowskim festiwali Unsound i 22 października wykonają na żywo swoją ścieżkę dźwiękową do serialu "Stranger Things".

Skrupulatnie napisana muzyka otwarcie odnosi się do takich tuzów syntezatora jak John Carpenter czy Tangerine Dream, a jej popularność doprowadziła do wydania materiału na dwóch albumach.

Akcja "Stranger Things" rozgrywa się w latach 80. Produkcja opowiada o poszukiwaniu młodego chłopaka, Willa (Noah Schnapp), który znika w podejrzanych okolicznościach. Jego matka (Winona Ryder)
rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do tajnych eksperymentów rządowych, przerażających paranormalnych zjawisk i pewnej dziwnej małej dziewczynki (Millie Brown). Twórcami cyklu Netfliksa są bracia Matt i Ross Dufferowie.

d3skidf

Wykonanie ścieżki ze "Stranger Things" odsyła również do mrocznej strony dźwiękowo-wizualnej, jaka gości na Unsoundzie od czasu edycji z 2010 roku poświęconej horrorowi.

Wtedy na festiwalu pojawili się po raz pierwszy Demdike Stare, którzy w kolejnych latach realizowali zamawiane projekty. Tym razem duet zaprezentuje premierę nowego koncertu opartego na muzyce, jaka zrodziła się w czasie eksperymentów z serią Testpressing, kiedy to duet sięgnął w po różne gatunki muzyki klubowej.

To nie jedyna grupa w tym ogłoszeniu, która związana jest z po-brexitowymi występami artystów brytyjskich. Zintegrowany z miejscem pokaz audiowizualny dadzą Emptyset, którzy w dawnej zajezdni tramwajowej zaprezentują dzieło oparte na własnoręcznie zbudowanych instrumentach, projekcjach oraz świetle. Udział Felicity z PC Music był już zapowiedziany. W jego projekcie Soft Power weźmie udział najbardziej uznana z polskich grup ludowych Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK".

Premierę będzie miał również projekt Billa Kouligasa i Amnesii Scanner Lexachast, którzy multimedialną stronę internetową zamienią w unikatowe widowisko łączące pogmatwaną muzykę oraz obrazy i zdjęcia generowane przez holenderskiego artystę Harma Van Der Dorpela. Mieszkający w Berlinie Rosjanie Dasha Rush i Stanislav Glasov zaprezentują audiowizualne show "Dark Hearts of Space", na dwóch ekranach badając poetycki wymiar czarnych dziur. Dasha Rush zagra również DJ set na imprezie otwierającej festiwal.

d3skidf

Innymi artystami klubowymi w programie są Phuture, legendarna grupa z Chicago, która uznawana jest za twórców acid house'u. To dzięki ich "Acid Tracks" z 1987 roku charakterystyczny dźwięk Rolanda TB-303 kojarzy się tylko w jeden sposób. Kolejnym pionierem jest rzadko występujący producent Detroit techno Anthony "SHAKE" Shakir, dla którego będzie to pierwszy polski występ. Errorsmith z Berlina (członek MMM) w swojej twórczości zapowiadał dzisiejszą muzykę post-gatunkową. Na Unsoundzie zaprezentuje nowy materiał. Bardzo ważną osobą dla sceny nowojorskiej jest Bryan Kasenic, niezrównany promotor odpowiedzialny za serię imprez The Bunker oraz partner Unsoundu od czasu pierwszej edycji w Nowym Jorku w 2009 roku.

Swoje lokalne sceny rozwijają równie mocno Czarny Latawiec z Wrocławia, kurator festiwali Canti Illuminati oraz Survival, a także Rrrkrta z Warszawy, czyli Jacek Plewicki, człowiek odpowiedzialny za legendarny już cykl Brutaż.

Aisha Devi to szwajcarska artystka z nepalskimi i tybetańskimi korzeniami, która w widowisku "Of Matter and Spirit" mocno czerpie z mistycyzmu. Wrażenia podkreślą odurzające wizualizacje Emile Barreta oparte na grze wideo mocno związanej z albumem Aishy. Faka z Republiki Południowej Afryki to performerzy skupiający się na czarnym ciele osób queer, przeciwstawiając się marginalizowaniu ich głosu. W tym samym pokoju co Faka wystąpi Miss Red, charyzmatyczna MC z Izraela. Dotychczas współpracowała ona z The Bugiem, ale znakomitym mixtape'em "Murder" rozpoczęła karierę solową.

Ziúr z Berlina dołącza do składu środowej imprezy, podczas której artyści z Meksyku oraz stolicy Niemiec będą przesuwać granice muzyki klubowej. Gatunkom opierać się będzie również cudowne dziecko ze Szwecji, czyli Toxe, której debiutancka EP-ka "Muscle Memory" należy do klasyków post-gatunkowej muzyki; oraz SKY H1 i jej elizejski ambient grime z wydanej niedawno EP-ki dla Codes, sublabelu Pan. W sali footworkowej usłyszeć będzie można również Jakuba Lemiszewskiego z Polish Juke, który zaprezentuje swoje surowe perkusyjne numery z albumu "Daaamn".

d3skidf

Na wyżyny abstrakcyjności syntezator wzniesie Rashad Becker, którego seria albumów "Traditional Music of Notional Species" jest niezwykle barwna, a jednocześnie nie posiadająca punktów odniesienia. Do Krakowa przyjedzie po premierze jej drugiej części. Polską scenę syntezatorową reprezentować będą Ceglarek & Dybała, kuratorzy Biura Dźwięku Katowice oraz związany z nim AARPS. Wszyscy trzej improwizować będą pejzaże dźwiękowe i intensywne rytmiczne konstrukcje. Wystąpi również mieszkająca w Warszawie Ukrainka Poly Chain, której analogowe brzmienie wyda niedługo Transatlantyk.

I w końcu Wacław Zimpel, który wraca na Unsound po fantastycznym koncercie z Rabihem Beainim w zeszłym roku oraz po olśniewającym pokazie na Unsoundzie Toronto. Żeby uwierzyć w sposób, w jaki łączy klarnet, khaen i organy w majestatyczną całość, trzeba zobaczyć go na żywo.

W kolejnym ogłoszeniu podane zostaną elementy programu wybrane spośród nadesłanych wiosną zgłoszeń, a także instalacje, filmy oraz rozległy program popołudniowych dyskusji. Program artystyczny festiwalu również nie jest jeszcze zamknięty.

Karnety na krakowski Unsound 2016 wyprzedały się w kilka minut, ale dzisiaj, 17 sierpnia, o godzinie 16 do sprzedaży trafią bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu. Z tego powodu ujawniona zostaje rozpiska czasowa, którą można znaleźć tutaj.

d3skidf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3skidf