Muzyka na Animatorze

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo.

Muzyka na Animatorze

Festiwal zainauguruje występ Ferenca Cakó - węgierskiego twórcy specjalizującego się w animacji piaskowej, który swój pierwszy sukces odniósł w 1982 r. w Annecy. Filmy Cakó były wielokrotnie nagradzane na festiwalach m.in. w Berlinie, Cannes i Kecskemét. Animacji tworzonej na żywo przez Cakó towarzyszyć będzie utwór „Fantaisie Brillante fur Faust de Gounod op. 20” Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Jarosława Nadrzyckiego (skrzypce) i Michała Francuza (fortepian). Obejrzymy również przygotowany przez Cakó projekt „Cinema”.

Specjalny pokaz "Wojtek Juszczak – In Memoriam" przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata. Pamięć wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Animator uczcimy pokazem polskich animacji z muzyką jazzową, która była jego największą pasją. Pokaz filmów poprzedzi krótki występ jazzowego tria Macieja Fortuny.

Do Poznania ponownie przyjedzie grupa Nik Phelps & The Sprocket Ensemble, która pojawi się na scenie dwukrotnie – po raz pierwszy przy okazji filmu w reżyserii uznawanego za króla animacji niezależnej, laureata nagrody w Cannes, dwukrotnie nominowanego do Oscara - Billa Plymptona. Podczas Animatora zobaczymy jego pełnometrażowy, pozbawiony dialogów film „Idioci i Anioły”, będący czarną komedią o walce człowieka o własną duszę. Nik Phelps & The Sprocket Ensemble stworzą muzyczną ilustrację do filmu w stylu American Modern. Drugi raz wystąpią na zakończenie festiwalu - Gali Wręczenia Nagród towarzyszyć będzie bowiem pokaz czterech krótkometrażowych filmów z Różową Panterą, postacią która w tym roku obchodzi 50-te urodziny. Obejrzymy: "The Pink Phink” z 1964 r., “Wejdź do środka! Woda jest różowa” i “Psychodeliczny róż” z 1968 r. oraz “Różowe kwiaty” z 1967. Zespół Nik Phelps & The Sprocket Ensemble zagra muzykę w stylu jazzu z lat 60-tych minionego stulecia.

Usłyszymy również nowy solowy projekt muzyczny Wojciecha Bąkowskiego - absolwenta poznańskiej ASP, laureata „Paszportu Polityki” i nagrody „Spojrzenia”. Na koncercie zatytułowanym „Telegaz” zaprezentuje on najnowsze utwory, stanowiące rozwinięcie pomysłów z płyty „Kształt”.

Z kolei Piotr Kurek - kompozytor, muzyk oraz zapalony kolekcjoner instrumentów i sprzętu studyjnego klasy vintage zaprezentuje projekt „Honeycomb”, będący połączoną z koncertem projekcją wideo i animacji wykonanych z użyciem prymitywnych narzędzi edycyjnych z lat 90-tych.

W festiwalowy weekend usłyszymy również DVA - czeski duet muzyczny założony w 2006 r. przez małżeństwo Báry i Jana Kratochvílów. Artyści tworzą muzykę akustyczno-elektroniczną, którą określają jako kabaret, kuchenny beatbox i cyrk. Śpiewają przeważnie w wymyślonym przez siebie, nieistniejącym języku, przypominającym w brzmieniu mieszankę węgierskiego, niemieckiego i szwedzkiego.

Obejrzymy ponadto filmy z muzyką znanego publiczności Animatora Andrei Martignoniego - włoskiego artysty, projektanta dźwięku, historyka i dystrybutora, związanego z filmem animowanym, laureata nagrody „Złotego Jeźdźca” na 23. FilmFest w Dreźnie, jak również ASIFA Award Italy w 2010 r.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)