ycipk-ayozkl

MŚ 2018: gdyby nie Tsubasa, Japończycy pewnie nigdy nie zagraliby z Polską na mundialu

Dziś o 16.00 Biało-Czerwoni stoczą pojedynek o honor z reprezentacją Japonii. Drużyną, która ducha walki i determinację zawdzięcza serialowi z lat 80. Przypominamy historię "Kapitana Jastrzębia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Serial z lat 80. dał podwaliny pod japoński futbol
Serial z lat 80. dał podwaliny pod japoński futbol (Materiały prasowe)
ycipk-ayozkl

Bieg przez niekończące się boisko. Zachwiania praw fizyki. Strzały o sile rażenia bomby atomowej. Kiedy w latach 90. Polonia 1 emitowała "Kapitana Jastrzębia", polskie podwórka pustoszały. Jednak popularność anime nad Wisłą to nic w porównaniu do tego, co działo się w Japonii.

ZOBACZ TEŻ: Japonia - Polska. Krytyka reprezetacji:

ycipk-ayozkl

Serial oparty na komiksie Yoichiego Takahashiego odmienił oblicze tamtejszego sportu. Nagle dominujący w Japonii baseball ustąpił pola piłce nożnej. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kluby, gdzie mali Japończycy robili wszystko, aby odnieść taki sukces jak bohater ukochanego anime. Wśród nich były późniejsze gwiazdy futbolu.

– Gdy byłem dzieckiem, w moje ręce trafił komiks. Niedługo później zacząłem oglądać serial. Po kilku odcinkach wyszedłem na boisko i próbowałem skopiować to, co trener pokazywał Tsubasie: strzelić na bramkę, by piłka odbiła się od poprzeczki i żebym chwilę później mógł uderzyć przewrotką. Nie było łatwo. Jestem przekonany, że gdyby nie ta seria, być może w ogóle nie zostałbym profesjonalnym piłkarzem – mówi w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Hidetoshi Nakata, najlepszy japoński piłkarz w historii.

Do inspiracji serialem otwarcie przyznają się też Fernando Torres, Leo Messi czy Zinedine Zidane.

ycipk-ayozkl

ZOBACZ TEŻ: czołówka "Kapitana Jastrzębia":

Oryginalny "Kapitan Jastrząb" (jap. "Kyaputen Tsubasa") był emitowany w latach 1983-86 i doczekał się 128 odcinków. W kolejnych latach anime wielokrotnie wracało w nowych odsłonach, także filmowych. Ostatnio serial doczekał się remake'u. Pierwszy odcinek wyemitowano w kwietniu tego roku.

ycipk-ayozkl

Głównym bohaterem serii jest młody piłkarz Tsubasa Ozora, który przeprowadza się z mamą do Nankatsu. Tu rozpoczyna naukę i treningi w lokalnym klubie pod okiem legendarnego Roberto Hongo. Dzięki niebywałemu uporowi i talentowi prowadzi swoją drużynę do zwycięstwa.

Oprócz Polonii 1 serial był nadawany m.in. w Polsacie, AXN Sci-Fi czy stacjach regionalnych. Od 1 maja 2018 roku "Kapitan Jastrząb" jest emitowany na kanale TVP Sport.

ycipk-ayozkl
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ayozkl

ycipk-ayozkl
ycipk-ayozkl