"Moda na sukces": Ćwierćwiecze serialu, czyli jak żyją piękni i bogaci

"Moda na sukces": Ćwierćwiecze serialu, czyli jak żyją piękni i bogaci

23.03.2012 08:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce status opery mydlanej jest czymś w rodzaju stygmatu. Trudno poważnie traktować serial z taką etykietką. Najbardziej znaną wśród Polaków produkcją tego typu jest *"Moda na sukces". W tym roku mija 25 lat od czasu emisji pierwszego odcinka serii. Z tej okazji na końcu felietonu znajdziecie przygotowaną przez nas specjalną grafikę, przedstawiającą zawiłe relacje łączące głównych bohaterów. Sprawdźcie, czy kojarzycie wszystkie śluby i rozwody poszczególnych postaci.*

Paradoksalnie, saga rodziny Forresterów zyskała gigantyczną popularność na całym świecie, tylko nie w Stanach Zjednoczonych. Za wielką wodą, "Moda na sukces" jest jedną z wielu tego typu produkcji, ale nigdy nie należała do czołówki ulubionych serii pasma dziennego. Obecnie Amerykanie zdejmują z anteny opery mydlane, które były w ramówce od kilku dekad. Być może podobny los czeka serial o rodzinie projektantów mody z Los Angeles. Wynika to z faktu, że popularność tych formatów jest coraz mniejsza. Idzie nowe i nie ma już miejsca dla programów, które szczyty popularności osiągały w latach 80. i 90.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

"Moda na sukces" doczekała się swojej wiernej widowni wśród widzów na całym świecie. Serial, emitowany nieprzerwanie od 25 lat (pierwszy odcinek stacja CBS wyemitowała 23 marca 1987 r.), jest nie tylko opowiedzianą z epickim rozmachem historią rodu Forresterów, ale także źródłem rozrywki dla młodzieży. Trudno bowiem traktować ze śmiertelną powagą produkcję, w której roi się od licznych błędów logicznych.

Z czym związany jest komizm "Mody na sukces"? Przede wszystkim z zaskakująco niekonsekwentnym przepływem czasu. Gdyby spróbować policzyć wiek głównych bohaterów, okaże się to niemożliwe. Dlaczego? Bowiem nestorzy rodu teoretycznie zbliżają się do setki, a wciąż wyglądają na ludzi w jesieni życia. Stephanie Forrester wraz z mężem Erickiem doczekali się pokaźnego grona wnuków i prawnuków. Mimo to, gdy na nich spojrzymy, sprawiają wrażenie ludzi tuż po 60. Jak zatem wyjaśnić fakt, że Ridge Forrester (ich pierworodny syn, którego ojcem w istocie jest Massimo Marone, ale tym nie zawracajmy sobie w tej chwili głowy) jest grubo po pięćdziesiątce, sam ma dorosłe już dzieci i sporą szansę na zostanie dziadkiem?

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Jeszcze bardziej zdumiewa metryka Brooke, która jest nieco młodsza od Ridge’a, a jej najstarszy syn dobiega czterdzistki. Widzimy zatem, że próba obliczenia wieku poszczególnych członków rodziny Forresterów graniczy z cudem. Sprawy nie ułatwia fakt, że większość dorosłych bohaterów (niezależnie od ich prawdziwego wieku) wygląda na 35-latków.

Kolejnym zagadnieniem, nie dającym spać racjonalnie myślącym fanom "Mody na sukces", jest kwestia rodzinnych powiązań. Jak to możliwe, że Brooke Logan była żoną zarówno Ericka Forrestera, jak i jego synów – Ridge’a oraz Thorne’a, o przelotnym i domniemanym romansie z synem Ridge’a – Thomasem, nie wspominając? Ta kwestia pozostanie prawdopodobnie jedną z największych zagadek wszechświata.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Równie fascynujące, jak związki Brooke Logan, są także liczne śluby i zgony, które miały miejsce w rodzinie. Uwielbienie Forresterów do legalizowania swoich miłosnych relacji jest zdumiewająco konsekwentne. Śluby odbywają się w salonach pięknych rezydencji, w plenerach Wenecji, na dzikich plażach, a także przy szpitalnych łóżkach.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Piękne ceremonie równoważone są tajemniczymi schorzeniami członków rodziny (najczęściej ich ofiarą pada Taylor Forrester, ale Brooke i Stephanie także miały swoje "pięć minut" na łożu śmierci). Nie zawsze źródłem choroby są dolegliwości fizyczne. Zdarza się i tak, że bohater albo bohaterka owładnięci są szaleństwem (takie epizody miała Brooke, ale w tym rankingu wyprzedza ją antagonistka Sheila Carter, a także Morgan, która uprowadziła córkę Ridge’a).

Dzieci są skarbem Forresterów, dlatego bohaterowie serialu często walczą o nie w sądach. Czasami muszą posunąć się do bardziej drastycznych metod i wywieźć je z kraju, albo przynajmniej ze stanu (tak zrobiła Ameber Moore oraz wcześniej wspomniana Morgan, zazdrosna o szczęście Ridge’a i Taylor). Największym absurdem w kwestii walki o pociechy, była wojna o małego Jacka. Był on dzieckiem, które urodziła Taylor, ale na skutek pomyłki przy zabiegu in vitro, wszczepiono jej komórkę jajową Brooke. Tym samym, w świetle amerykańskiego prawa, matką była Taylor. O maluchów walczy się długo i bezwzględnie tylko po to, aby po odniesionym zwycięstwie, oddać je na wychowanie niezastąpionym nianiom.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Wbrew pozorom, Forresterowie to bardzo konserwatywna rodzina. Zawsze starają się dbać o dobro dzieci i małżonków, jednak różnie im to wychodzi. Z tego też powodu każdy skrywa jakąś tajemnicę. Bez nich serial nie miałby racji bytu. Sekrety są najróżniejsze, począwszy od ukrywania niewinnych flirtów i romantycznych uniesień, a skończywszy na morderstwach. Brooke Logan niejednokrotnie ukrywała swoje romanse – a to przed Erickiem, a to przed własną córką (w końcu romansowała z partnerem Bridget, owocem tego związku jest Hope), albo mężem (biedny Ridge nie podejrzewał nawet, że Brooke mogłaby związać się z jego synem Thomasem).

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Sekrety bywają też (choć trudno w to uwierzyć) dużo bardziej wstrząsające niż jedynie romanse i nieślubne dzieci. Czasem ukrywa się też prawdę o życiu lub śmierci bliskiej osoby. Tak było w przypadku Taylor, która przeżyła katastrofę lotniczą i przebywała w Maroku, ale gdy dowiedziała się o tym Brooke (nowa żona Ridge’a), zrobiła wszystko, aby tajemnica nie wyszła na jaw. Oczywiście, sekret zawsze, prędzej czy później, ujrzy światło dzienne – na tym polega fatum Forresterów.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Zdarza się, że poszczególni bohaterowie celowo ukrywają się przed światem, jak córka Sally Spectry, Macy, albo Taylor - po tym, gdy oficjalnie rodzina sądziła, że ta ostatnia umarła od kuli z pistoletu Sheili Carter. Wszystkie te absurdalne historie można by mnożyć, wspominając bójki między paniami (głównie między Stephanie i Brooke, Brooke i Taylor, Amber i Brooke) lub też otwieranie nowych rozdziałów życia, w czym celuje większość postaci.

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Jednak na tym właśnie zasadza się sukces serialu - bez nieprawdopodobnych zwrotów akcji, nie byłoby najczęściej komentowanej w sieci opery mydlanej.

Jedynie czwórka aktorów gra w serialu od początku: John McCook (w roli Ericka Forrestera), Susan Flannery (Stephanie Forrester), Katharine Kelly Lang (Brooke Logan) oraz Ronn Moss (Ridge Forrester). Cieszą się oni wielką popularnością zwłaszcza wśród europejskich fanów. Z tego powodu, Lang i Moss występąpili m.in. we włoskiej edycji "Tańca z gwiazdami". Kibicował im John McCook.

"Moda na sukces" to serial, przy którym dorastało dzisiejsze pokolenie 30-latków, z sentymentem wspominających czasy, gdy oglądali tę produkcję razem z mamą i babcią. To, zaraz po "Dynastii", jedno z pierwszych telewizyjnych doświadczeń polskich widzów lat 90.

Czego byśmy o "Modzie na sukces" nie mówili, chyba każdy z nas widział przynajmniej jeden odcinek serialu. W końcu saga Forresterów to współczesna opowieść o olimpijskich bogach. Mają oni zarówno sławę, jak i pieniądze, ale w pogoni za szczęściem popełniają błędy jak zwykli śmiertelnicy. I właśnie dlatego serial nie schodzi z afisza od 25 lat. Bo każdy z nas lubi czasem zajrzeć na Olimp...

**[

]( http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html )**

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także