Młodzi artyści na Koncertach Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
W pierwszą lipcową niedzielę (3 lipca) zaprezentowało się dwóch z nich: Michał Szymanowski i Grzegorz Skrobiński. Pierwszy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył w klasie fortepianu u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Na tej samej uczelni studiował też dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Ta wszechstronność daje mu możliwość współpracy z uznanymi orkiestrami i dyrygentami. Pianista rozpoczął także studia doktoranckie na macierzystej uczelni, a ponadto kształci się dalej w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.
Skrobiński na miejsce edukacji wybrał Warszawę, w której to ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Za jego rozwój odpowiedzialni byli prof. Elżbieta Tarnawska, Katarzyna Jankowska-Borzykowska i prof. Andrzej Bauer. Nadal utrzymuje kontakt ze swoją uczelnią, pełni bowiem funkcję asystenta w Katedrze Kameralistyki. Laureat wielu konkursów pianistycznych. W Polsce koncertował na najważniejszych scenach. Znany jest publiczności w innych krajach, m.in. w Belgii. W 2003 r. został stypendystą królowej tego kraju.
24 lipca swój recital zaprezentuje nam Adam Kośmieja - absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music, którą ukończył w 2011 r. w klasie Solomona Mikowsky'ego. Edukację kontynuuje w Polsce na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego. Jego międzynarodowe doświadczenie sprawiło, że został laureatem kilku prestiżowych konkursów poza granicami naszego kraju. Brał także z powodzeniem udział w kilku polskich i zagranicznych festiwalach. 7 sierpnia warto wybrać się na koncert 21-letniego Tymoteusza Biesa, studenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Mimo młodego wieku ma on duże doświadczenie. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel), Polską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Moś) i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (dyr. Aleksander Humala). Laureat wielu konkursów, w tym Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka
Chopina w Warszawie w 2013 r.
Sukcesy na koncie ma także Aleksandra Bobrowska, która zagra dla nas 18 września. Wśród jej ostatnich laurów warto wymienić wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. Cochrana w minionym roku. Bobrowską cechuje duże międzynarodowe obycie i doświadczenie. Ta urodzona w 1988 r. gdańszczanka jest absolwentką Royal Northern College of Music w Manchesterze (wykładowca – G. Scott) oraz Haute Ecole de Musique de Genève (wykładowca - G. Wallisch). Koncertowała nie tylko Polsce, też lecz także w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Rosji, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych.
Jako ostatni 25 września na koniec 57. edycji Koncertów Chopinowskich zaprezentuje się Krzysztof Książek. Aktualnie studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kształci się tam pod opieką Stanisława Wojtasa. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Uczestnik licznych festiwali na czele z 67. Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Przedstawieni powyżej pianiści to oczywiście tylko kilka przykładów muzyków, którzy w tym roku wystąpią w Łazienkach. Będziemy mogli podziwiać wirtuozerskie popisy także innych. Każdy uczestnik tegorocznych Koncertów Chopinowskich prezentuje światową klasę. Wszystkich, którzy chcą się o tym przekonać, zapraszamy pod pomnik Chopina w każdą niedzielę aż do 25 września o godzinie 12.00 i 16.00.
Organizatorzy: Stołeczna Estrada
Partnerzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Mecenasem 57. sezonu Koncertów Chopinowskich jest Lotnisko Chopina w Warszawie
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza.pl, Co Jest Grane24, Wirtualna Polska, WawaLove