Trwa ładowanie...

"Milionerzy": Pytanie za milion złotych. Która barwa składowa światła białego ma największą prędkość? Zobacz prawidłową odpowiedź

W teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie za milion złotych. Która barwa składowa światła białego ma największą prędkość? Zobacz, czy uczestnikowi udało się poprawnie odpowiedzieć.

"Milionerzy": Pytanie za milion złotych. Która barwa składowa światła białego ma największą prędkość? Zobacz prawidłową odpowiedźŹródło: Materiały prasowe, fot: Cezary Piwowarski/TVN
dbghgt2
dbghgt2

W teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie za milion złotych: "Każda barwa składowa światła białego rozchodzi się w ciałach przezroczystych z inną prędkością. Największą prędkość ma:
A) czerwona,
B) pomarańczowa,
C) żółta,
D) fioletowa".

Uczestnik nie miał kół ratunkowych. Zrezygnował. Gdyby grał, zaznaczyłby odpowiedź D. Jednak okazałaby się ona błędna. Prawidłowa odpowiedź to A.

Każda składowa (barwa) światła białego rozchodzi się w ciałach przezroczystych (bez próżni) z inną prędkością, a tym samym załamuje się w tych ośrodkach pod różnymi kątami. Barwa czerwona ma najmniejszy współczynnik załamania, dlatego jest najszybsza. Warto pamiętać, że w próżni prędkość rozchodzenia się światła o różnych barwach ma taką samą wartość.

dbghgt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbghgt2