"Miało być przesłanie pozytywne". Mocne słowa o JP2 w TVP Info

TVP Info, 2.04.2023
TVP Info, 2.04.2023
Źródło zdjęć: © TVP

02.04.2023 22:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W niedzielę 2 kwietnia Telewizja Polska przygotowała szereg programów z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wieczorem w TVP Info trzech profesorów debatowało na temat roli i znaczenia pontyfikatu papieża-Polaka. W pewnym momencie rozmowa zeszła na "fatalny" reportaż TVN-u, który był "nieudaną nagonką".

Debata odbyła się w programie "Gdzie jest Pan Cogito?" prowadzonym przez Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg. Przez większość czasu eksperci rozmawiali o pozytywnych aspektach działalności Jana Pawła II na Polskę i świat. Dyskusja nie mogła się jednak obejść bez skomentowania skandalu, który wybuchł niedawno po emisji reportażu "Franciszkańska 3" i wydaniu książki "Maxima Culpa".

Prof. Rafał Łatka, historyk z IPN, powiedział wprost, że "Franciszkańska 3" był reportażem "fatalnym", który uwydatnił "brak umiejętności czytania dowodów historycznych" przez autorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łatka stwierdził, że reportaż TVN-u i książka Ekke Overbeeka to "nieudana nagonka". Holenderskiego autora nazwał ignorantem, który "nie ma pojęcia o systemie komunistycznym" i o tym, "z jakimi sytuacjami musiał się zmagać polski Kościół".

Ta "nieudana nagonka", zdaniem historyka, doprowadziła do "paradoksalnego efektu", jakim jest "zjednoczenie się różnych grup w obronie Jana Pawła II". Po dosadnym wywodzie historyka do głosu doszedł prof. Jan Grosfeld, który wyraźnie chciał nieco ostudzić emocje. A jednocześnie zwrócić uwagę na bolesną prawdę.

- Ja nie wiem, czy jest dobrze, że idziemy tak daleko w tę problematykę, bo miało być przesłanie pozytywne. Żebyśmy za bardzo tego nie zgłębiali - mówił Grosfeld.

TVP Info, 2.04.2023
TVP Info, 2.04.2023© TVP

- Ale ja bym nie był takim optymistą, jak pan profesor, że to nie ma posłuchu i popularności ta postawa - dodał gość TVP Info. Po czym opowiedział, co go niedawno spotkało w Krakowie.

Grosfeld wyznał, że był tam z żoną i w wielu miejscach widział plakaty z wizerunkiem Jana Pawła II. I na tych plakatach papież-Polak miał czarną opaskę na oczach, jaką nakłada się podejrzanym. W tym momencie prowadząca przerwała program, gdyż zbliżała się godzina 21:37 zarezerwowana w TVP Info na minutę ciszy.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" szkalujemy "Johna Wicka 4", wychwalamy "Sukcesję" i zastanawiamy się, gdzie zniknął Jim Carrey (i co, do cholery, wywinął tym razem?). Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także