Szybka reakcja ochrony na Eurowizji. Machał "niewłaściwą" flagą

W czasie występu Eden Golan doszło do drobnego incydentu na widowni
W czasie występu Eden Golan doszło do drobnego incydentu na widowni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.05.2024 07:58, aktual.: 10.05.2024 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czwartek 9 maja odbył się drugi półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji. Na scenie szwedzkiej Malmö Areny wystąpiła m.in. reprezentacja Izraela. Gdy Eden Golan wykonywała swój zmieniony po protestach utwór, mężczyzna z widowni machał palestyńską flagą. Szybko tego pożałował.

W drugim półfinale zaprezentowało się 16 państw, choć przed konkursem najwięcej miejsca poświęcano Izraelowi. To z racji protestów aktywistów domagających się usunięcia tego państwa z tegorocznego konkursu. Afera związana jest z faktem, że w utworze "October Rain" Eden Golan było mnóstwo odniesień do ataku Hamasu na Izrael, do którego doszło 7 października ubiegłego roku.

Ostatecznie zmieniono nie tylko słowa piosenki, ale też tytuł - na "Hurricane". Golan i tak nie mogła raczej liczyć na ciepłe przyjęcie przez publiczność. Po środowej próbie generalnej w mediach społecznościowych pojawiły się filmiki, na których słychać, jak Golan została wygwizdana. W trakcie właściwego koncertu gwizdów i innych oznak niezadowolenia nie dało się dostrzec, co nie znaczy, że żadnych protestów nie było.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W mediach społecznościowych można znaleźć filmik, na którym widać mężczyznę machającego flagą w barwach Autonomii Palestyńskiej. Po chwili podeszło do niego dwóch umundurowanych ochroniarzy, wzięło go za ręce i wyprowadziło z płyty stadionu. Młody mężczyzna nagrywał wszystko swoim telefonem i wyraźnie dyskutował z funkcjonariuszami, którzy zachowali profesjonalizm i w milczeniu eskortowali go do wyjścia.

Izrael na Eurowizji 2024 – kim jest Eden Golan?

W tym roku Izrael wysłał na Konkurs Piosenki Eurowizji do Szwecji 20-letnią Eden Golan. Wokalistka pochodzi z miasta Kefar Sawa w centralnym dystrykcie Izraela, ale większość życia spędziła w Moskwie. Przeprowadziła się tam w wieku sześciu lat z matką Ukrainką i ojcem Łotyszem. W 2015 r. próbowała reprezentować Rosję na Eurowizji Junior, ale nie wygrała krajowych preselekcji.

W 2016 r. wystąpiła na koncercie "Nowa fala" na zajętym przez Rosję Krymie, co wzbudziło ogromne kontrowersje po zaproszeniu Eden Golan na tegoroczną Eurowizję. Ona sama odcięła się od Rosji Putina dopiero w 2022 r. i wróciła do Izraela.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także