"Matysiakowie": zmarła współautorka kultowej powieści radiowej. Miała 95 lat

"Matysiakowie": zmarła współautorka kultowej powieści radiowej. Miała 95 lat
Źródło zdjęć: © East News

06.03.2020 13:15, aktual.: 06.03.2020 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Matysiakowie" to najstarsze słuchowisko radiowe w Polsce. Serial radiowy miał swoją premierę w 1956 r. Nadal jest emitowany. Jego współtwórczynią była Dżennet Połtorzycka-Stampf'l. Polskie Radio 24 poinformowało o jej śmierci.

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współautorka "Matysiaków", odeszła w wieku 95 lat. Przez dekady była związana z Polskim Radiem. Pracowała też w Telewizji Polskiej. Połtorzycka urodziła się w 1924 r., studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie, przeżyła powstanie warszawskie, o którym kilka lat temu opowiadała w serialu "Powstanie warszawskie dzień po dniu" emitowanym na antenie TVP Historia.

- Był to przede wszystkim bardzo dobry, ciepły, życzliwy człowiek. Lubiła słuchać, ale lubiła też opowiadać – słowa dziennikarza i dramaturga Janusza Adama Dziewiątkowskiego cytuje serwis TVP Info. Dżennet Połtorzycka-Stampf'l pracowała jako dziennikarka, ale była też redaktorką w wydawnictwach.

To ona, razem z Jerzym Janickim oraz Władysławem Żesławskim, odpowiadała również za słynnych "Matysiaków". Powieść radiowa, przez innych nazywana serialem radiowym, zaczęła powstawać pod koniec 1956 r., a Połtorzycka działała nad nią od 1960 r. do 2015 r. "Matysiakowie" przed laty cieszyli się ogromną popularnością i nadal są nadawani na antenie Programu II.

W 2011 r. dziennikarka została nagrodzona za całokształt dokonań Złotym Mikrofonem. Była znana ze swojego przywiązania do zwierząt, działała na rzecz ochrony przyrody.

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l zmarła 5 marca 2020 r.

Obraz
© East News
Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także