Marki zerwały współpracę z Orłosiem. Dziennikarz odpowiedział

Maciej Orłoś stracił współprace z dwoma firmami
Maciej Orłoś stracił współprace z dwoma firmami
Źródło zdjęć: © AKPA | AKPA

17.05.2022 20:17, aktual.: 17.05.2022 21:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maciej Orłoś dołączył do grona osób, które promują samochody elektryczne. To jednak nie spodobało się ekologom. Dwie firmy już zerwały współpracę z dziennikarzem.

Maciej Orłoś nie kryje, że kwestie ekologii są dla niego istotne. Chętnie bierze udział w kampaniach i akcjach edukacyjnych, sam też tworzy materiały, które mają na celu podniesienie ekologicznej świadomości w społeczeństwie. Z takich też pobudek postanowił zacieśnić współpracę z jedną z firm pośredniczących w sprzedaży aut elektrycznych. - Trzeba myśleć o przyszłości, a samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji – przekonuje dziennikarz w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Jego decyzja jednak nie wszystkim się spodobała. Dwie firmy, z którymi współpracował wcześniej zdecydowały się tę współpracę zakończyć. To Eko Cykl, dla której przygotowywał serię programów wideo "Ty śmieciu" dotyczących ekologii oraz Bohema House – tu Orłoś był narratorem w teatrze ekologicznym.

Firmy wydały oświadczenie, w którym zrywają współpracę z dziennikarzem "w związku z dyrektywą Unii Europejskiej o zapobieganiu greenwashingowi (tzw. nieuczciwym praktykom pseudoekologicznym - przyp. red.) oraz niedającym się pogodzić konfliktem interesów". Firmy argumentują, że auta elektryczne wcale nie są tak ekologicznym rozwiązaniem, jak jest to przedstawiane.

"Auta elektryczne korzystają w Polsce z prądu wytwarzanego w ponad 70 proc. ze spalania węgla, wykorzystując jednocześnie deficytowe surowce metali ziem rzadkich oraz akumulatory, których metody recyklingu nie wynaleziono, a metody ich utylizacji pozostawiają wiele do życzenia" - podano w oświadczeniu.

"Stanowczo nie zgadzam się z argumentacją dotyczącą wpływu technologii aut elektrycznych oraz jej przyszłości na środowisko naturalne" - skontrował na łamach portalu Orłoś. Dziennikarz powołał się na badania specjalistów z Uniwersytetów Exeter, Nijmegen i Cambridge, które wskazują na to, że długofalowo wprowadzenie aut elektrycznych będzie miało pozytywny wpływ na środowisko, powodując znaczne zmniejszenie emisji CO2.

Argumentację firm o zerwaniu współpracy nazywa zaś niezrozumiałymi. "Moja inwestycja w sektor aut elektrycznych związana jest z długofalowym myśleniem o przyszłości motoryzacji przyjaznej środowisku i dającej nam nadzieję na lepsze jutro" - dodaje w stanowisku.

Źródło artykułu:WP Gwiazdy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (107)
Zobacz także