Liczby mówią same za siebie. Która ze stacji jest najbardziej stronnicza?
Analiza wybranych wydań "Wiadomości" TVP, "Faktów" TVN i "Wydarzeń" Polsatu wskazuje, że w przypadku przedstawienia niektórych polityków wydźwięk jest zgoła odmienny. Wyniki badania Presskadry jasno wskazują na to, jak spora jest medialna przepaść między Donaldem Tuskiem a Mateuszem Morawieckim.
Niezależny startup Presskadra, finansowany dzięki wsparciu darczyńców na Patronite, ponownie przeprowadził badanie dotyczące ekspozycyjności oraz wydźwięku informacji na temat wybranych osób publicznych w głównych serwisach informacyjnych. Analiza w modelu ilościowym i jakościowym objęła po pięć losowo wybranych wydań "Wiadomości" TVP, "Faktów" TVN oraz "Wydarzeń" Polsatu z okresu 1-13 maja br.
Biorąc pod uwagę 23 nazwiska ze sceny politycznej, najczęściej w danych programach mówiono o Mateuszu Morawieckim, Jarosławie Kaczyńskim i Andrzeju Dudzie. Poza podium uplasowali się Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedynie prezydent Ukrainy przedstawiany jest przez wszystkie trzy stacje w zbieżny sposób, a materiały o Zełeńskim mają zdecydowanie pozytywny wydźwięk. Z kolei najbardziej negatywnym bohaterem polskich serwisów informacyjnych jest Władimir Putin.
Jeśli jednak mowa o polskich politykach, różnice są znaczące. Według analizy Presskadry w "Wiadomościach" TVP w pozytywny sposób są przedstawiani wyłącznie przedstawiciele rządu. Z kolei materiały o Donaldzie Tusku są nacechowane bardziej negatywnie niż te o prezydencie Rosji.
W "Faktach" raczej negatywny kontekst przejawia się w reportażach dotyczących m.in. Mariusza Błaszczaka, Zbigniewa Ziobro, Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Choć rozbieżności między serwisem TVN a "Wydarzeniami" są stosunkowo niewielkie, z badania wynika, że Polsat najczęściej zachowuje neutralność. Nie można tego powiedzieć o "Wiadomościach" TVP, w których rozdźwięk między przedstawieniem osób związanych z rządem a z opozycją jest największy.
W zestawieniu z analizą wybranych wydań "Wiadomości", "Faktów" oraz "Wydarzeń" z poprzedniego badania widać, że zwiększa się różnica w ocenie medialnego obrazu osób publicznych pomiędzy serwisem TVP a pozostałymi.
Jeszcze w lutym br. zbliżona i mała różnica w ocenie pomiędzy "Faktami" a "Wiadomościami" dotyczyła łącznie 52 proc. materiałów poddanych analizie Presskadry, a między "Wiadomościami" a "Wydarzeniami" 64 proc. Zaś w maju podobieństwo między serwisami TVN i TVP zmalało do 39 proc., a między TVP i Polsatem do 44 proc.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" masakrujemy szokującego i rozseksualizowanego "Idola" od HBO, znęcamy się nad Arnoldem Schwarzeneggerem i jego Netfliksowym "FUBAR-em" i, dla równowagi, polecamy najlepsze seriale wszech czasów. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.