Afera wokół TVN. Nowe wieści
W środę 21 lipca Sejm miał zająć się ustawą medialną. Jak podaje portal Wirtualne Media, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chciałby złagodzenia "Lex TVN" i szuka stosownej furtki. Przeciwko przedłużeniu koncesji TVN są inni członkowie rady, a sprawa znów przeciąga się w czasie.
Jak podaje nieoficjalnie portal Wirtualne Media, choć niemal cała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest przeciwna przedłużaniu koncesji TVN, jej przewodniczący - Witold Kołodziejski - szykuje w przepisach "furtkę", która umożliwi stacjom z grupy TVN ciągłość nadawania. To mogłoby zamknąć kontrowersyjną sprawę i uspokoiłoby widzów.
Przewodniczący KRRiT napisał w tej sprawie do Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu. Ten oznajmił, że "projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia". Co proponował Kołodziejski?
Zezwolenia zamiast koncesji. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, informuje, że proponowane zmiany zakładają rozróżnienie między koncesjami dla nadawców naziemnych i zezwoleniami dla programów korzystających jedynie z rozpowszechniania drogą satelitarno-kablową.
Zobacz: "Lex TVN". Bielan: nie ma żadnej gry dyplomatycznej z Amerykanami
Potwierdzają się wcześniejsze ustalenia WP, że sprawa przyznania koncesji TVN może być powiązana z chęcią negocjacji umów ze Stanami. Koncesja dla TVN może być traktowana, jako karta przetargowa.
- Przewodniczący KRRiT proponuje również rozważenie rozwiązań, wyłączających stosowanie ograniczeń związanych z kapitałem zagranicznym w przypadku zawarcia stosownych porozumień lub umów międzynarodowych na zasadach wzajemności - tłumaczy rzeczniczka KRRiT.
"Koncesja może być również udzielona: spółce zależnej, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej - których siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie nie będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła stosowne porozumienie lub umowę międzynarodową na zasadach wzajemności” - czytamy w propozycji Kołodziejskiego, która oficjalnie wpłynęła do wicemarszałka Terleckiego.
Stacji TVN 24 koncesja wygasa już 26 września i choć KRRiT otrzymała dokumenty 17 miesięcy temu, do tej pory nie wydała decyzji w sprawie koncesji na kolejne lata. Ustawa nazwana potocznie "Lex TVN" uderza w amerykański koncern Discovery, do którego należy krytyczna wobec obecnego obozu władzy stacja informacyjna.