Trwa ładowanie...
21-07-2014 12:18

Ladies' Jazz Festival 2014 za nami

Ladies' Jazz Festival 2014 za namiŹródło: mat. promocyjne
d1gencb
d1gencb

Ladies' Jazz Festival 2014 to sześć miejsc koncertowych, dziesięć podmiotów wykonawczych, dwanaście koncertów na przestrzeni dwóch gorących, letnich weekendów. Wspaniałe artystki i towarzyszący im wyśmienici muzycy ze wszystkich stron świata. To widzowie - melomani nie tylko z Gdyni czy Trójmiasta, ale i Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Śląska, to silne grupy miłośników ze Skandynawii czy pobliskiego Kaliningradu. To goście gdyńskich restauracji, klubów, znawcy dobrego wina i rozrywki na odpowiednim poziomie; wielu z nich odwiedza Gdynię nie po raz pierwszy właśnie przy okazji Ladies' Jazz Festival. Ladies' Jazz Festival to setki publikacji w polskich i międzynarodowych mediach, ukazujących Gdynię w niezwykle pozytywnym świetle jako miejsce oryginalnych, ciekawych i popularnych inicjatyw kulturalnych dla wszystkich bo wyznacznikiem jest nie jazz w nutach, ale w sercach i to w znaczeniu, jakie nadała mu choćby Agnieszka Osiecka.

Każdy koncert był inny, każdy pokazywał inny sposób podejścia do niby tych samych nut. Jeszcze nigdy wcześniej w Polsce nie gościliśmy Kolumbijczyków z Monsieur Perine ze swą ognistą, wesołą, roztańczoną liderką Cataliną Garcia. To po zeszłorocznym koncercie Stacey Kent (Ladies' Jazz Festival 2013) Trójmiasto tak naprawdę poznało Salę Koncertową Portu Gdynia jako miejsce właściwe do organizowania takich wydarzeń. Tegoroczny występ tylko to potwierdził, a nikomu nieznane Monsieur Perine rozgrzało publiczność do czerwoności, miasto zaś zyskało dzięki naszym staraniom dodatkowy rozgłos, bo ukazująca się w dniu koncertu płyta zespołu opatrzona jest naklejką, że Monsieur Perine jest gwiazdą naszego, gdyńskiego festiwalu…

Podobnie po raz pierwszy nasz kraj odwiedziła grupa Banda Magda prowadzona przez fantastyczną, piszącą przede wszystkim po francusku, fenomenalną Magdę Gianikou. Czwórka artystów i taaaaakie bogactwo dźwięków, odcieni, nastrojów, wspaniały, niezapomniany występ, którego uczestnicy na pewno na długo nie zapomną. Nasza wspaniała, cudownie rozwijająca się i pokazująca coraz większy kunszt Monika Borzym - kameralny koncert na przepiękny głos i fortepian. A chwilę później, w tej samej sali, wielki, dopracowany w każdym szczególe prawdziwy amerykański show ukazujący połączenie neo swingu, pop, jazzu i najprawdziwszego amerykańskiego soulu w wykonaniu na pewno już za moment królowej światowych festiwali muzycznych, Nikki Yanofsky. Do tego cała rzesza utalentowanych młodych polskich artystek występujących wraz z Krystyną Stańko w specjalnie przygotowanym na ten festiwal projekcie Jej Jobim i tych, które miały przyjemność zaskoczyć, zatrzymać i zadziwić gdyńskich turystów, przechodniów, melomanów swoimi występami w
przestrzeni publicznej miasta. One nie tylko udowodniły, że już dzisiaj są świetnymi artystkami, one pokazały również, że to jest właśnie rytm miasta, prawdziwego miasta, które żyje, pędzi, rozwija się, ale i daje swym mieszkańcom radość, wytchnienie, zamysł, energię i frajdę.

Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w latach poprzednich wielokrotnie, te artystki będą wracały w wywiadach i swych biografiach do tych koncertów, a wraz z tymi wspomnieniami Gdynia ponownie będzie błyszczeć w odpowiednich barwach.

Mając nadzieję na kolejne coraz lepsze, coraz głośniej komentowane i oczekiwane przez wielu edycje tego wyjątkowego festiwalu pragnę w imieniu wszystkich organizatorów i uczestników Ladies' Jazz Festival 2014 gorąco Państwu podziękować za Wasz wkład w jego powstanie.

d1gencb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gencb