PublicystykaKurski tłumaczy premie w TVP. "Nie podajemy ich uzasadnienia, nie ma takiego obowiązku"

Kurski tłumaczy premie w TVP. "Nie podajemy ich uzasadnienia, nie ma takiego obowiązku"

TVP jeszcze niedawno ogłaszała, że na rzecz podreperowania budżetu ma zamiar zaciągnąć ogromny kredyt. Tymczasem mimo kłopotów finansowych, znalazły się spore fundusze na premie. Jak to możliwe? Na to prezes TVP też ma odpowiedź.

Kurski tłumaczy premie w TVP. "Nie podajemy ich uzasadnienia, nie ma takiego obowiązku"
Źródło zdjęć: © PAP
Urszula Korąkiewicz

Zainteresowanie premiami w TVP zaczęło się pod koniec maja, od tekstu Dominiki Wielowieyskiej z "Gazety Wyborczej", która ujawniła, że Kurski przyznał z Funduszu Popierania Twórczości premie pieniężne grupie dziennikarzy TVP zajmujących się informacjami i publicystyką, m.in. reporterom "Wiadomości". Doniesienia te potwierdził Leszek Kraskowski, właściciel agencji Keja PR, z którego informacji wynika, że 19 dziennikarzy otrzymało nagrody w wysokości łącznie 225 tys. zł. Na te rewelacje zareagowała posłanka PO Joanna Mucha. Skierowała interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczącą tych premii. Posłanka była zdumiona kwotą nagród tym bardziej, że TVP jest w trudnej sytuacji finansowej, a zarząd spółki negocjuje zaciągnięcie 800 mln zł kredytu.

MKiDN przekazało pytania Jackowi Kurskiemu, który w odpowiedzi opublikowanej w zeszłym tygodniu odmówił podania, którzy konkretnie pracownicy TVP otrzymali jak wysokie premie. Argumentował to wówczas przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Kierownictwo TVP też nie sporządziło pisemnego uzasadnienia premii przyznanych z Funduszu Popierania Twórczości, ponieważ... w spółce od 1995 roku zgodnie z przepisami nie ma takiego obowiązku.

- Wszelkie decyzje odnośnie wypłat ruchomych składników wynagrodzenia, którymi w sposób uznaniowy dysponuje Zarząd lub Prezes Zarządu TVP S.A., to jest: funduszu popierania twórczości telewizyjnej, nagród Prezesa, premii prowizyjnych, premii motywacyjnych, itp. podejmowane były w 2016 r. w sposób uwzględniający konieczność dokonywania oszczędności – cytował odpwiedź Kurskiego portal wirtualnemedia.pl.- Dzięki racjonalizacji decyzji i wydatków, Spółka w 2016 r. radykalnie obniżyła koszty do poziomu 62,2% analogicznych kosztów z tych samych tytułów zrealizowanych w roku 2015. Celem ograniczenia wyżej określonych kosztów ruchomych uznaniowych składników wynagrodzeń w 2016 r. była troska o interesy ekonomiczne spółki - dodał prezes TVP.

Zobacz także: Sławomir Neumann o abonamencie i telewizji Jacka Kurskiego

Źródło artykułu:WP Teleshow
jacek kurskitvppublicystyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)