Trwa ładowanie...

Zdjął przebój Sanah z anteny. Tłumaczy się ustawą i dobrem słuchaczy

Lokalne Radio Elka z Leszna nie będzie emitować na swojej antenie piosenki "Marcepan" z repertuaru Sanah. Taką decyzję podjął szef rozgłośni, tłumacząc ją "dbałością o dobro słuchacza" i przepisami polskiego prawa.

Piosenka "Marcepan" Sanah  nie dla słuchaczy leskiego Radia Elka. Zdecydował o tym szef rozgłośni Piosenka "Marcepan" Sanah nie dla słuchaczy leskiego Radia Elka. Zdecydował o tym szef rozgłośni Źródło: Licencjodawca, fot: AKPA
d18uzxo
d18uzxo

O tej kuriozalnej sprawie donosi m.in. Press.pl. Jak czytamy na stronach branżowego serwisu, utwór "Marcepan", promujący najnowszy album Sanah o tym samym tytule, został zdjęty z anteny Radia Elka. Wszystko z powodu tekstu piosenki, a konkretnie papierosów, o których artystka śpiewa już na wstępie.

"Marlboro palić chciał w moim aucie..." - tak zaczyna się utwór "Marcepan", którego treść — zdaniem Arkadiusza Wojciechowskiego, szefa rozgłośni w Lesznie, jest sprzeczna z polskim prawem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Padło pytanie o Sanah. Karpiel-Bułecka dyplomatycznie wybrnął

Radio Elka zdjęło utwór Sanah z anteny. Tłumaczy to polskim prawem

Wojciechowski w rozmowie z Pressem powołuje się na Ustawę o radiofonii i telewizji, a w szczególności na artykuł 16 b, w którym mowa o zakazie promowania na antenie m.in. wyrobów szkodliwych dla zdrowia.

- Polskie prawo zakazuje reklamowania wyrobów tytoniowych [...] — wyjaśnia szef Radia Elka, podkreślając, że nawet jeśli to tylko "sztuka", to i tak ten przekaz, jego zdaniem, stoi w sprzeczności z polskim prawem. Wygląda jednak na to, że nie tylko o niezgodność z przepisami ustawy chodzi Wojciechowskiemu.

d18uzxo

Zakaz w trosce o dobro młodych słuchaczy

W rozmowie ze wspomnianym serwisem szef lokalnego radia wyraźnie dał do zrozumienia, że piosenka Sanah ma według niego demoralizujący wpływ zwłaszcza na młodych słuchaczy. Zasłaniając się ich dobrem, tak tłumaczył swoją decyzję o zdjęciu "Marcepana" z anteny.

- Obowiązkiem stacji radiowych jest dbać o słuchacza, a w tym przypadku o dobro młodych ludzi. To my możemy decydować, czy puszczamy daną piosenkę, czy nie. W takich sytuacjach, jak ta powinna nam się zapalić czerwona lampka — ostrzega Wojciechowski.

sanah - Marcepan

Tytoniowy koncern i management Sanah komentują sprawę

Jednocześnie producent papierosów Marlboro, koncern Philip Morris, poproszony o komentarz w sprawie oświadczył, że nie prowadzi z artystką żadnej współpracy reklamowej. W podobnym tonie wypowiedział się management Sanah, podkreślając, że tekst do piosenki "Marcepan" to wyłącznie wynik "inwencji twórczej" artystki i fikcja literacka.

d18uzxo

Warto zaznaczyć, że na podobną interpretację zapisów ustawy o radiofonii i telewizji nie zdecydowały się inne rozgłośnie. Jak ustalił Press, "Marcepan" Sanah można usłyszeć m.in. na antenach takich rozgłośni jak RMF, Eska czy SuperNova.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" z jednej strony znęcamy się nad "Bring Back Alice""Randką, bez odbioru", a z drugiej - postulujemy przywrócenie w Polsce zawodu swatki (w "Małżeństwie po indyjsku" działa to całkiem sprawnie). Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18uzxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uzxo