ycipk-adzij8

Kto założył uczelnię w Krakowie? To pytanie pozbawiło uczestnika programu „Milionerzy” szansy na zdobycie miliona złotych

Kto założył uczelnię w Krakowie? Takie pytanie usłyszał uczestnik teleturnieju „Milionerzy”. Pochodzący z Warszawy gracz tym razem nie podołał wyzwaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto założył uczelnię w Krakowie - odpowiedź na pytanie z teleturnieju "Milionerzy".
Kto założył uczelnię w Krakowie - odpowiedź na pytanie z teleturnieju "Milionerzy". (Player.pl)
ycipk-adzij8

Kto założył uczelnię w Krakowie? – pytanie „Milionerzy”

Pełne pytanie w teleturnieju „Milionerzy” brzmiało „Kto w 1364 r. założył w Krakowie najstarszą polską uczelnię i jedną z najstarszych na świecie?” Pośród wariantów odpowiedzi znalazły się:

A: Bolesław Chrobry
B: Kazimierz Wielki
C: Władysław Jagiełło
D: Stefan Batory

ycipk-adzij8

Z pozoru pytanie to wydaje się być banalnie proste. Mimo to gracz nie podołał jego wyzwaniu. Na pytanie „Kto założył uczelnię w Krakowie” wybrał wariant C: Władysław Jagiełło.

„Kto założył uczelnię w Krakowie” – odpowiedź „Milionerzy”

Kto założył uczelnię w Krakowie” niemalże każdy student Uniwersytetu Jagiellońskiego wie, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie to wariant B: Kazimierz Wielki.

Za czasów ostatniego króla z dynastii Piastów uczelnia w Krakowie nosiła nazwę Studium generale. Po śmierci Kazimierza Wielkiego uniwersytet zaczął niszczeć, a jego potęga została odbudowana przez Władysława Jagiełłę w 1400 roku. Nazwę Uniwersytet Jagielloński zaczęto stosować dopiero w 1817 roku.

ycipk-adzij8
ycipk-adzij8
ycipk-adzij8
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-adzij8