Trwa ładowanie...

Kto założył uczelnię w Krakowie? To pytanie pozbawiło uczestnika programu „Milionerzy” szansy na zdobycie miliona złotych

Kto założył uczelnię w Krakowie? Takie pytanie usłyszał uczestnik teleturnieju „Milionerzy”. Pochodzący z Warszawy gracz tym razem nie podołał wyzwaniu.

Kto założył uczelnię w Krakowie? To pytanie pozbawiło uczestnika programu „Milionerzy” szansy na zdobycie miliona złotychŹródło: Player.pl
d1s7loj
d1s7loj

Kto założył uczelnię w Krakowie? – pytanie „Milionerzy”

Pełne pytanie w teleturnieju „Milionerzy” brzmiało „Kto w 1364 r. założył w Krakowie najstarszą polską uczelnię i jedną z najstarszych na świecie?” Pośród wariantów odpowiedzi znalazły się:

A: Bolesław Chrobry
B: Kazimierz Wielki
C: Władysław Jagiełło
D: Stefan Batory

Z pozoru pytanie to wydaje się być banalnie proste. Mimo to gracz nie podołał jego wyzwaniu. Na pytanie „Kto założył uczelnię w Krakowie” wybrał wariant C: Władysław Jagiełło.

„Kto założył uczelnię w Krakowie” – odpowiedź „Milionerzy”

Kto założył uczelnię w Krakowie” niemalże każdy student Uniwersytetu Jagiellońskiego wie, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie to wariant B: Kazimierz Wielki.

d1s7loj

Za czasów ostatniego króla z dynastii Piastów uczelnia w Krakowie nosiła nazwę Studium generale. Po śmierci Kazimierza Wielkiego uniwersytet zaczął niszczeć, a jego potęga została odbudowana przez Władysława Jagiełłę w 1400 roku. Nazwę Uniwersytet Jagielloński zaczęto stosować dopiero w 1817 roku.

d1s7loj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s7loj