Trwa ładowanie...

"Kto skomponował "Tren ofiarom Hiroszimy", który zapoczątkował tzw. sonoryzm w muzyce współczesnej?" Sprawdź, jaka była poprawna odpowiedź w teleturnieju Milionerzy

W teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie: "Kto skomponował "Tren ofiarom Hiroszimy", który zapoczątkował tzw. sonoryzm w muzyce współczesnej?". Zobacz, czy uczestnikowi udało się poprawnie odpowiedzieć.

"Kto skomponował "Tren ofiarom Hiroszimy", który zapoczątkował tzw. sonoryzm w muzyce współczesnej?" Sprawdź, jaka była poprawna odpowiedź w teleturnieju MilionerzyŹródło: PAP
dd48boo
dd48boo

W teleturnieju "Milionerzy" padło następujące pytanie: "Kto skomponował "Tren ofiarom Hiroszimy", który zapoczątkował tzw. sonoryzm w muzyce współczesnej?
A Wojciech Kilar,
B Krzysztof Penderecki,
C Henryk Mikołaj Górecki,
D Karol Szymanowski".

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie była warta 250 000 złotych.

Uczestnik skorzystał z koła ratunkowego "telefon do przyjaciela". Odebrała jego siostra, ale nie była w stanie pomóc. Gracz zrezygnował. Gdyby miał strzelać, zaznaczyłby odpowiedź B. Była ona prawidłowa.

Utwór skomponował Krzysztof Penderecki w 1960 roku. Początkowo utwór nosił tytuł "8’37’" i był on związany z czasem jego trwania. W 1961 roku dyrektor muzyczny Polskiego Radia, Roman Jasiński, zwrócił uwagę na tytuł. Wtedy zmieniono go na "Tren Ofiarom Hiroszimy". Nie należy rozumieć dosłownie. Nie ilustruje on tragedii Hiroszimy, lecz jest dedykowany tym, którzy w 1945 roku zginęli w Hiroszimie. Wykorzystano go m.in. w "Lśnieniu" Stanleya Kubricka oraz czwartym sezonie "Miasteczka Twin Peaks".

dd48boo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd48boo