Trwa ładowanie...

Księżna Kate zerwie z tradycją podczas koronacji? Wszystkie oczy będą skierowane na nią

Do koronacji króla Karola III zostało jeszcze pięć tygodni. Ekspertka przewiduje, że może ona znacząco się różnić od ceremonii koronowania Elżbiety. Także księżna Kate może zaskoczyć pewnym swoim wyborem.

Księżna Kate podczas oficjalnego bankietu w pałacu w listopadzie. Podczas tej uroczystości miała na głowie tiarę "Lovers Knot" z początku XX wieku. Należał kiedyś do królowej Marii, potem do królowej Elżbiety, która przekazała ją księżnej Dianie Księżna Kate podczas oficjalnego bankietu w pałacu w listopadzie. Podczas tej uroczystości miała na głowie tiarę "Lovers Knot" z początku XX wieku. Należał kiedyś do królowej Marii, potem do królowej Elżbiety, która przekazała ją księżnej Dianie Źródło: Getty Images,, fot: CHRIS Jackson GETTY IMAGES
dy2gqr9
dy2gqr9

Nie od dziś wiadomo, że brytyjska rodzina królewska funkcjonuje w bardzo ciasnych ramach konwenansów, zasad, jasno określonych reguł i symboli. Dzień koronacji nowego monarchy to apogeum polityki, według której te symbole rządzą rzeczywistością. Nic nie jest oddane przypadkowi, wszystko jest dokładnie przemyślane i znaczące. Już teraz eksperci od brytyjskiej monarchii przewidują, że to, jak będzie wyglądać rodzina królewska 6 maja tego roku, będzie odzwierciedlać przekonania i zamierzenia Karola III.

Chodzi o stroje, w których będą najważniejsi członkowie rodziny i to, co będą mieć na swoich głowach. Korony i tiary to nie tylko bajońsko drogie dodatki. Przede wszystkim to symbole królestwa, łączniki z historią i przodkami. Niektóre z tych drogocennych przedmiotów przez lata tkwią w królewskich gablotach, czekają, aż przez chwilę będą mogły być oglądane na jakiejś ważnej głowie w katedrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kulisy pogrzebu Elżbiety II. "Królowa miała swoje życzenia"

Magazyn "People" przewiduje, że w tym roku nie zobaczymy parady drogocennych tiar. Księżna Kate zamiast diamentów może mieć na głowie kapelusz lub fascynator. Skąd ta zmiana? Od dawna się mówi, że Karol chce zmienić oblicze monarchii. Nadać jej bardziej formalny, niemal biznesowy charakter. Nie bez znaczenia jest też ogólna sytuacja na świecie: trwa wojna w Ukrainie, świat trawi kryzys ekonomiczny. Zbytni przepych i ceremoniał mogą być źle odebrane.

dy2gqr9

Byłoby to oczywiste zerwanie z tradycją. Gdy młodziutka Elżbieta wstępowała na tron, towarzyszyły jej damy dworu, każda z drogimi klejnotami w tiarze. Ale u Elżbiety na koronacji było ponad 8 tys. ludzi, u Karola ma być czterokrotnie mniej. Kapelusz zamiast tiary z perłami to kolejny znak, że idzie nowe.

Basia Żelazko, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy2gqr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy2gqr9