Trwa ładowanie...

Krystyna Janda wróciła do TVP. Premiera monodramu "Zapiski z wygnania" w Teatrze Telewizji

W wieczornym prime time i w wykonaniu dawno niewidzianej w TVP Krystyny Jandy - tak rozpoczął się nowy sezon Teatru Telewizji. Monodram "Zapiski z wygnania" to pierwsza z licznych premier przygotowanych przez nowego dyrektora Michała Kotańskiego, który zamierza przywrócić świetność telewizyjnej scenie. Jak na symboliczny powrót Jandy zareagowali widzowie?

Krystyna Janda w monodramie "Zapiski z wygnania", który w poniedziałek miał premierę w Teatrze Telewizji Krystyna Janda w monodramie "Zapiski z wygnania", który w poniedziałek miał premierę w Teatrze Telewizji Źródło: kadr z TVP1
d3hgrd7
d3hgrd7

W poniedziałek 6 maja o godzinie 20:30 telewizyjna Jedynka wyemitowała zarejestrowany w Teatrze Polonia monodram "Zapiski z wygnania" w wykonaniu Krystyny Jandy i w reżyserii Magdy Umer. Spektakl oparty jest na wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki, która na fali antysemickich wydarzeń z marca 1968 roku wyjechała wraz z rodzicami z Polski.

Oszczędny w środkach wyrazu obraz przeplatany był muzyką pod kierownictwem Janusza Bogackiego oraz archiwalnymi zdjęciami i nagraniami sprzed ponad 50 lat. Pokazywano m.in. fragmenty wystąpienia ówczesnego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki czy Mieczysława Moczara.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe twarze TVP

Stuminutowy monodram, który swoją premierę w Teatrze Polonia miał w marcu 2018 roku i od tego czasu był wystawiany ponad 160 razy, przyniósł Krystynie Jandzie nagrodę w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodę im. Mordechaja Anielewicza przyznawanej przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej. To ostatnie wyróżnienie aktorka do dziś uważa za jedno z najważniejszych w swojej karierze.

Na spektakl z Krystyną Jandą Telewizją Polska intensywnie zapraszała od kilku dni, zarówno promując "Zapiski z wygnania" na antenie Jedynki, jak i w mediach społecznościowych. O premierze Teatru Telewizji mówiono także w poniedziałkowym wydaniu "19:30", a na monodram zapraszała sama aktorka.

Janda kadr z TVP1
Krystyna Janda zapraszała widzów Jedynki na "Zapiski z wygnania" w głównym wydaniu "19:30"Źródło: kadr z TVP1

Krystyna Janda znów na antenie TVP. Komentarze widzów

Biorąc jednak pod uwagę nieliczne komentarze internautów na instagramowym i facebookowym profilu TVP, widzowie dość obojętnie przyjęli premierę nowego Teatru Telewizji pod wodzą Michała Kotańskiego i symboliczny powrót Krystyny Jandy na antenę publicznej stacji po ośmioletniej nieobecności.

Co prawda na Facebooku TVP pojawiło się kilka wpisów widzów, którzy docenili wybór repertuaru, jak i samą aktorkę ("Wspaniały spektakl", "Pokazywać takie spektakle to jest misja telewizji publicznej" - pisali internauci), to jednak takie komentarze należały do mniejszości. Przeważał głos nie tyle krytyków, co hejterów Jandy, jak i kpiny z tak ambitnej propozycji stacji w wieczornym prime time. "Tylko potem napiszcie, ilu ludzi to oglądało" - podsumowała szyderczo jedna z użytkowniczek Facebooka.

d3hgrd7

Zmiany w Teatrze Telewizji. Nowa pora emisji i oprawa graficzna

Przypomnijmy, że "Zapiski z wygnania" są nie tylko otwarciem nowego sezonu w Teatrze Telewizji, ale prezentacją dokonań nowego szefa tej sceny, Michała Kotańskiego, który w styczniu objął stanowisko jej dyrektora. O zmianach w Teatrze Telewizji, które po latach marazmu mają przywrócić go do świetności, Kotański mówił pod koniec kwietnia, podczas konferencji prasowej.

Tak wygląda odświeżona oprawa graficzna Teatru Telewizji Kadr z TVP1
Tak wygląda odświeżona oprawa graficzna Teatru Telewizji Źródło: Kadr z TVP1

Zaprezentowano wówczas nową oprawę graficzną teatralnego pasma, zapowiedziano zmianę pory emisji, którą przesunięto na godzinę 20:30 i ujawniono liczne, najbliższe premiery. I tak 13 maja widzowie TVP1 zobaczą spektakl kryminalny "Powiem wam, jak zginął" w reż. Marka Bukowskiego, 20 maja "Cudzoziemkę" na podstawie powieści pod tym samym tytułem, a tydzień później spektakl muzyczny "1989", który powstał w koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hgrd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hgrd7