Trwa ładowanie...

"Kryminał Wronki": zobacz, jak żyje się w legendarnym polskim więzieniu

Co łączy Wojciecha Korfantego, Różę Luksemburg, Jacka Kuronia i Stepana Banderę? Wszyscy byli więzieni we Wronkach, gdzie znajduje się jeden z największych zakładów karnych w Polsce. O tym, jak żyje się dzisiaj w tym historycznym miejscu, opowiada nowy serial Telewizji WP.

"Kryminał Wronki": zobacz, jak żyje się w legendarnym polskim więzieniuŹródło: East News
dzfh9ap
dzfh9ap

"Kryminał Wronki" to nowy serial dokumentalny zrealizowany na zamówienie Telewizji WP. Grupa medialna WTK z Poznania spędziła w Zakładzie Karnym Wronki prawie rok. Zdjęcia zapewne mogłyby powstać w krótszym czasie, ale twórcom zależało na pokazaniu czegoś więcej niż życia za kratami.

Obejrzyj zwiastun "Kryminału Wronki":

Więzienie we Wronkach, miejscowości leżącej 50 km od Poznania, ma długą i bogatą historię. Obiekt złożony z trzech pawilonów zbudowanych na planie krzyża oddano do użytku w 1894 r. Było to wówczas jedno z najnowocześniejszych więzień zaprojektowanych według zasad amerykańskiego systemu celkowego, zakładającego izolację więźniów w oddzielnych celach.

Po wybuchu powstania wielkopolskiego (grudzień 1918 r.) mury więzienia opuścili wszyscy osadzeni i przez pewien czas obiekt służył jako koszary. Po zakończeniu walk cele zapełniły się m.in. działaczami organizacji robotniczych, komunistami i - po raz pierwszy – kobietami.

Wronieckie więzienie było wykorzystywane przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej (kobiety i mężczyźni odsiadywali tam wyroki od 6 miesięcy do 2 lat), a późniejsza władza zamieniła je w więzienie polityczne.

dzfh9ap

Dziś przebywają tam najgroźniejsi przestępcy, recydywiści, więźniowie chorzy psychicznie, mordercy itp. Twórcy programu "Kryminał Wronki" poświęcili wiele miesięcy na nawiązanie relacji z kilkoma osadzonymi, którzy postanowili odsłonić twarz i opowiedzieć o swoim życiu. O rzeczywistości za kratami i tym, co sprawiło, że musieli zostać odizolowani od społeczeństwa. Wśród nich znalazł się morderca z 25-letnim wyrokiem i dwaj recydywiści osadzeni za pobicia i kradzieże.

– "Kryminał Wronki" opowiada o skutkach drastycznego pogubienia się w życiu, które wiodło do najpoważniejszych przestępstw. To także historie o próbie poradzenia sobie z absolutną izolacją. Od ucieczki w muzykę i pisanie piosenek przez pracę nad sobą w czasie więziennej terapii po apatie. To bardzo trudne życiorysy zamknięte w potężnym więzieniu, którego życie pokazujemy od środka – mówił autor programu, Jan Józefowski.

"Kryminał Wronki" to mroczna opowieść o życiu więźniów - recydywistów w największym zakładzie karnym w Polsce East News
"Kryminał Wronki" to mroczna opowieść o życiu więźniów - recydywistów w największym zakładzie karnym w Polsce Źródło: East News

Oglądaj dwa premierowe odcinki serialu dokumentalnego "Kryminał Wronki" w Telewizji WP w czwartek 16 maja o 22:00 i 22:30. Stacja dostępna jest naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w najlepszych sieciach kablowych, w tym m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) oraz wielu innych.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

dzfh9ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfh9ap