TVN kontra TVP. Tak wygląda odpowiedź stacji na "Szkołę"

Na antenie stacji Metro TV, należącej do spółki Discovery TVN, ruszyły lekcje dla uczniów szkół średnich. Sprawdziliśmy, czy poziom pierwszych wirtualnych korepetycji może realnie pomóc przyszłym maturzystom.

TVN kontra TVP. Tak wygląda odpowiedź stacji na "Szkołę"
Źródło zdjęć: © Twitter.com

22.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 08:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program "Korki.tv" skupia się na przybliżeniu uczniom szkół średnich materiału z podstawowych przedmiotów maturalnych. Materiały zostały opracowane w zgodzie z podstawą programową i wytycznymi MEN. Start telewizyjnych lekcji od 22 kwietnia to spory ukłon w stronę maturzystów, którzy w tym tygodniu oficjalnie kończą rok szkolny. W związku z pandemią koronawirusa egzaminy maturalne zostały przedłużone na dalszy, nieznany wciąż termin.

Od przyszłego tygodnia maturzyści są zdani na samodzielną naukę lub sięgnięcie po zdalne lekcje z TVP lub Metro TV. W tej drugiej stacji lekcje odbywają się w godzinach 11:30 - 13:00. Segment został podzielony na 3 lekcje po 25 minut.

Na pierwszy ogień Metro TV zaproponowała uczniom powtórkę z liczenia potęg. Nauczyciel matematyki Krzysztof Chojecki prowadził lekcję ze swojego mieszkania. Nie posiłkował się jednak wskazywaniem przykładów na kartce. Oczom widzów ukazała się wirtualna tablica, na której matematyk jasno i przejrzyście wykonywał obliczenia. Realizatorsko ta koncepcja świetnie się sprawdziła. W przypadku nagrań w studio złe nachylenie kamery czy ustawienie tablicy może ograniczać widoczność, tutaj pozbyto się tego problemu.

Choć podanie aż 12 przykładów dla udowodnienia, że każda liczba czy działanie podniesione do potęgi zerowej da jeden, wydaje się być przesadą, nauczyciel w przystępny sposób wyjaśnił podstawowe zagadnienia. Szkoda tylko, że zabrakło czasu na trudniejsze przykłady, ale być może pojawią się one w kolejnej lekcji.

W trakcie powtórki z języka polskiego nauczycielka Katarzyna Włodkowska skupiła się na sposobach kreacji bohatera literackiego. Polonistka zwróciła uwagę, że maturzyści w trakcie egzaminu mogą zmierzyć się z charakterystyką postaci. Wymieniła i omówiła czynniki składające się na obraz bohatera m.in. jego wygląd, sny, działania, stosunek do innych postaci, jak i język jakim się posługuje.

Nauczycielka wskazała liczne przykłady i przywołała konkretne fragmenty opisu bohaterów m.in. z "Lalki", "Pana Tadeusza" czy "Zbrodni i kary". Widać, że polonistka przygotowała się do lekcji i poprowadziła ją w bardzo merytoryczny sposób.

Niezwykle pomocne dla maturzystów mogą być wskazówki anglistki Ewy Drobek. Nauczycielka przedstawiła schemat rozmowy wstępnej podczas egzaminu ustnego oraz odbyła ją ze swoim synem, tegorocznym maturzystą. W ciągu 25 minut omówiono kilkanaście przykładów maturalnych pytań. W następnych lekcjach nauczycielka zamierza przedstawić kolejne etapy egzaminu ustnego z języka angielskiego.

Obraz
© Materiały prasowe

Trzeba przyznać, że nauczyciele uniknęli wpadek znanych nam z lekcji z TVP. Mieli jednak znacznie więcej czasu na przygotowania. Widać, że w swoim domowym otoczeniu pedagodzy czuli się swobodnie przed kamerą, a nawet sami wyłapywali maleńkie przejęzyczenia i poprawiali się bez okazywania tremy.

Ekipa Metro TV również odrobiła swoje zadanie. Przyjęta forma jest prosta, a zarazem nowoczesna. Choć w domowych warunkach trudniej stworzyć interesujący obraz niż w studiu, kadry były urozmaicone. Umiejętny montaż podkreślił najważniejsze elementy lekcji.

Wygląda na to, że hasło przewodnie programu "Nasze korki po prostu zdają egzamin" ma wysokie szanse na powodzenie.

Komentarze (340)