Komiks na dużym ekranie. Ligatura 2012



Komiks na dużym ekranie. Ligatura 2012
Źródło zdjęć: © komiks.wp.pl

11.04.2012 | aktual.: 29.10.2013 17:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Comic Book Confidential, reż. Ron Mann

Film dowodzi, że historia amerykańskiego komiksu miała równie burzliwy przebieg, co dzieje rock and rolla. Dzięki takim artystom jak Robert Crumb, Will Eisner czy Art Spiegelman dokonała się prawdziwa rewolucja. Komiks "wydoroślał", przestał być medium wyłącznie dla dzieci. Stał się częścią amerykańskiej kontrkultury. Jak się okazuje między rysunkowymi kadrami można ukryć zapas dynamitu, przy którym bledną wszystkie punkowe kawałki razem wzięte.

Kino Muza, 19 kwietnia, godzina: 22.30, bilet 5 zł oraz Kino Muza, 22 kwietnia, godzina: 20.30, bilet 10 zł


Animation Now!

Zostaną zaprezentowane filmy, które wybrano w ogólnopolskim konkursie festiwalu Animation Now! na najciekawsze realizacje z ostatnich kilku lat. Wyselekcjonowane animacje wyróżniają się oryginalną formą i narracją, świeżym powiązaniem obrazu z muzyką oraz innowacyjnym wykorzystaniem i łączeniem tradycyjnych i współczesnych technik - od animacji komputerowej 2D, plastelinowej, rysunkowej i lalkowej po techniki mieszane, a nawet ożywioną wełnę i animację sypaną cukrem.

Kino Muza, 20 kwietnia, godzina: 21.30, bilet 10 zł



W ostatniej chwili, reż. Mateusz Szlachtycz

W filmie występują niemal wszyscy nestorzy polskiego komiksu: Janusz Christa (zmarł w 2008 roku), Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Szarlota Pawel, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Tadeusz Raczkiewcz, Maciej Parowski. W charakterze ekspertów i przewodników - dwaj najważniejsi teoretycy komiksu: dr Adam Rusek i dr Jerzy Szyłak.

Aby film nie zamienił się w nużący wykład ilustrowany jest ogromną ilością animowanych fragmentów komiksów, niektóre z nich to narracyjne całostki z czytanymi dymkami. Film podzielony jest na rozdziały dziesięciolecia historii PRL - u: lata 50., 60., 70. i 80.

Kino Muza, 21 kwietnia, godz. 16.00, bilet: 10 zł



The Art of Spiegelman, reż. Clara Kupenberg Joelie Oosterlinck

Film o współzałożycielu magazynu "Raw" i jednym z twórców amerykańskiego komiksowego undergroundu w latach 60. i 70. Zdobywcy nagrody Pulitzera w 1992 roku za komiks "Maus". Swoje prace publikował w takich czasopismach, jak "New York Times", "Playboy", "Village Voice". Był dyrektorem artystycznym w firmie Topps Chewing Gum, który zasłynął tym, iż do opakowań gum do żucia dołączał drastyczne obrazki z serii Garbage pails kids.



Alois Nebel, reż. Tomáš Lunák

Alois Nebel pracuje jako dyspozytor na małej stacji kolejowej na granicy czesko-polskiej. Jest samotnikiem, który z zamiłowaniem czyta stare rozkłady jazdy. Patrzy na świat z perspektywy "kolejowej filozofii" i widzi pociągi, które dawno odjechały do przeszłości. Wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż, podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99. Przy jego realizacji po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii wykorzystano metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy.

Kino Muza, 19 kwietnia, godz. 21.00, bilety: 5 zł



Diabelskie dzieci, reż. Mariola Brillowska

Film tylko dla widzów dorosłych. Brillowska zastanawia się jaki model rodziny obowiązywać będzie w przyszłości? W sześciu rysunkowych epizodach opowiada historie dzieci, które mordują rodziców. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju. Pomiędzy epizodami komiksowa postać Marioli Brillowskiej rozwodzi się na temat upadku rodziny.

Kino Muza, 20 kwietnia, godz. 23.00, bilet: 10 zł



Pokaz filmów Janka Kozy

Filmy Janka Kozy pokazywane były na przeglądach na całym świecie - w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Holandii, Czechach, Austrii (przegląd "Od monumentu do marketu. Przestrzeń publiczna w polskiej sztuce wideo" w wiedeńskiej Kunsthalle). Zainteresowanie techniką wideo i sztukami plastycznymi prędzej czy później musiało zakończyć się tworzeniem animacji. Najpierw powstały jej proste formy, jak np. cykl "Liryka erotyczna" (1993-1994) czy "Konsumpcja" (1995), potem bardziej skomplikowane projekty - "Welcome in cybersex" (1999), "Psy" (2000), "ZTV - telewizja dla zwierząt" (2001). Najsłynniejszym i najdłuższym cyklem filmów animowanych Janka Kozy są "Erotyczne zwierzenia" powstałe w 1996 roku, które prezentowane były w Canal+. W każdym odcinku Koza czynił bohaterami "zwykłych ludzi", którzy dzielili się miłosnymi historiami ze swego życia.

Centrum Kultury Zamek, 20 kwietnia, godz. 12.00, wstęp wolny

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (3)