Komiks demaskuje irański reżim
Akcja komiksu rozpoczyna się w maju 2009 roku, podczas protestów, jakie wybuchły po wyborach prezydenckich, które najprawdopodobniej zostały sfałszowane. Główną bohaterką jest Zahra Alavi, irańska kobieta, poszukująca swego zaginionego syna - uczestnika demonstracji.
22.02.2010 | aktual.: 29.10.2013 16:13
Twórcami tej historii są scenarzysta Amir i rysownik Khalil. Wydawnictwo nie publikuje ich nazwisk, by utrudnić irańskim służbom bezpieczeństwa ich namierzenie. Jak piszą autorzy komiks ma być "dziejącą się współcześnie historyczną fikcją". Jego bohaterowie będą brali udział w prawdziwych wydarzeniach i spotykali prawdziwe osoby.
- Niektórzy uważają, że irański reżim nagłaśnia konflikt wokół swojego programu nuklearnego, by odwrócić uwagę świata od kwestii łamania praw człowieka - cytuje wydawcę Marka Siegela gazeta New York Times. - Opowiadając o łamaniu tych praw "Zahra's Paradise" nie jest tylko obserwacją. To dzieło, które staje się uczestnikiem wydarzeń i kolejnym głosem w chórze ludzi protestujących na irańskich ulicach i dachach.
Z komiksem można się za darmo zapoznać na stronie internetowej wydawnictwa First Second Books, wydającego dzieła między innymi Lewisa Trondheima, Joanna Sfara i Eddiego Campbella. Dostępne są wersje w języku angielskim, perskim, arabskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i holenderskim. Kolejne części komiksu mają być publikowane w poniedziałki, środy i piątki. Swoją papierową premierę "Zahra's Paradise" będzie miał w przyszłym roku, gdy zbierze się wystarczająca ilość materiału.
To nie pierwsza akcja tego rodzaju. W ubiegłym roku kilku twórców z Iranu otrzymało zgodę Marjane Satrapi na wykorzystanie plansz z jej legendarnego komiksu "Persepolis". Po podmienieniu dialogów bohaterowie "Persepolis" komentowali poczynania irańskiej policji przeciw demonstrantom.