Trwa ładowanie...
d2edh65
x-news/Storyful
Rozrywka

"Kobiety, które zdradziły mafię"- premiera dokumentu w TVN24 Biznes i Świat

Share
"Kobiety, które zdradziły mafię"- premiera dokumentu w TVN24 Biznes i Świat
Źródło: TVN
d2edh65

Kalabryjska „Ndrangheta” w XXI wieku stała się najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Mafia kontroluje przepływ kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Ilość narkotyków, nad którymi sprawuje pieczę stanowi ponad 80 procent rynku tych używek w Europie. Mafijni bossowie pobierają haracze od dziesiątków tysięcy włoskich sklepów oraz działają na rynku nieruchomości. Syndykat przestępców liczy około 10 tysięcy członków. W przypadku „Ndranghety” członkowie mafii są ze sobą blisko spokrewnieni. W szeregi organizacji trafiają tylko osoby związane z „rodzinami”, co zmniejsza ryzyko współpracy jej członków z organami ścigania i złamaniem zmowy milczenia. W klanie panują surowe zasady lojalności, a bunt przeciwko nim jest brutalnie karany.

Autorzy filmu „Kobiety, które zdradziły mafię” przedstawiają historie kobiet, które przez lata uczestniczyły w spirali przemocy i stały się ofiarami mechanizmów rządzących tym środowiskiem. Kobiety te rzuciły wyzwanie syndykatowi i złamały zmowę milczenia. Ich zeznania dotyczące przestępstw oraz współpraca z policją zadały poważny cios przestępczości zorganizowanej. Jaką zapłaciły cenę za odwagę? Trzydziestopięcioletnia Lea Garofalo ujawniła szczegóły zbrodni popełnionych przez jej męża Carlo Cosco. W odwecie została uprowadzona i zamordowana, a jej ciało rozpuszczono w kwasie. Kolejną ofiarą, która poniosła karę za nielojalność w stosunku do krewnych była Concetta Cacciola. Została zmuszona do wypicia butelki kwasu. Dla wymiaru sprawiedliwości okoliczności śmierci kobiety do dzisiaj pozostają niewyjaśnione.

We Włoszech trwa ciągła walka wymiaru sprawiedliwości z organizacjami przestępczymi. Dlaczego włoska policja nie jest w stanie ochronić świadków oraz jakie mechanizmy rządzą światem przestępców? Co sprawia, że bracia i ojcowie, a nawet synowie zmieniają się w morderców?

d2edh65

"Kobiety, które zdradziły mafię" – PREMIERA w cyklu „Ewa Ewart poleca” w TVN24 Biznes i Świat, sobota, 24 maja, godzina 16:15.

d2edh65

Podziel się opinią

Share
d2edh65
d2edh65